Tartışma:İngiltere

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje 10K (C-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Tam tersi bir yönlendirme olmalı diye düşünüyorum. "Birleşik Krallık" ifadesi (her ne kadar İngilizler bu tanımlamaya bayılsa da) günümüz dünyasında artık sadece İngilizleri tatmin eden ve onların rüyalarını süsleyen eski "ihtişamlı" (!) günlerinden kalma bir anı olarak kalmalı ve tarihteki yerini sessizce almalı diyorum. Gelin şunu tersine döndürelim. "Birleşik Krallık" ı "İngiltere"ye yönlendirelim. Saygılar. Metal Militia 13:45, 4 Aralık 2005 (UTC)

Arkadasim, bence sen çok haklısın. Ama, Wikipedia dünya`cı site. deyistirsen ve birlesik krallığı silersen sorunlar çıkmaya başlar. Tüm dünya ingiltereyi bir ülke olarak, tüm ada`yı UK olarak görüyo. O yüzden bence, ingililterenin kendi bi wikipedia sitesi ve bir UK sitesi olmasi gerek. O sırada Iskocia, galler ve irlandia sitesi de kurula bilir bence. lütfen burda catısma falan fırsatı vermiyelim kimseye. (Isvicreden) Saygıyla Turgut

Çok sık yapılan, hatta nerdeyse yapıla yapıla artık gerçk haline gelen hata bütün bir Birleşik Krallık'ı İngiltere olarak anmak. İnglitere BK'da bir ülkedir; sayfada gösterildiği gibi Galler veya İskoçya ona bağlı değildir; fakat İngiltere, Galler, İskoçya ve diğerleri hep birlikte BK'ya bağlıdır! -Joga

"Birleşik Krallık" ifadesi kalmalı, Türkiye ile birlikte Birleşmiş Milletler'in de tanıdığı bir isim bu. Kuzey İrlanda, Galler, İskoçya ve İngiltere krallıklarının birliğini ifade ediyor. Bir İskoçyalıya "İngiliz" demek kabalık sayılıyor, dolayısıyla isim uygun. Ancak maddede bir hata var: Pek çok konu İngiltere değil Büyük Britanya veya Birleşik Krallık anlatılırmış gibi ele alınmış. Coğrafya bölümünü düzelttim ama İktisat ve diğer bölümlerde de bu hata var. Lütfen maddeye katkıda bulunurken İngiltere'yi kast ettiğinizden emin olun, Büyük Britanya veya Birleşik Krallığın tümünü değil. Saygılar, Filanca 13:01, 20 Haziran 2007 (UTC)

İngiltere'ye bağımlı ülkeler başlığında İngiltere mi kastedilmiş yoksa Birleşik Krallık mı?--A-4 20:45, 21 Temmuz 2007 (UTC)

Birleşik Krallık kast edilmiş, zira Galler, Kuzey İrlanda gibi İngiltere'ye dahil olmayan topraklar da zikredilmiş. O bölümü sildim (Birleşik Krallık maddesinde zaten vardı). Filanca 13:05, 22 Temmuz 2007 (UTC)

Birleşik Krallık ve İngiliz Milletler Topluluğu başlıkları[kaynağı değiştir]

Bu başlıkların atılmış olması, konunun bazı kişilerce anlaşılmadığının bir kanıtı. İngiltere bağımsız bir ülke değildir. Bu haliyle, İngiliz Milletler Topluluğu gibi uluslararası bir topluluğun üyesi olamaz (bkz. [1], üye listesinde yoklar) Bu Topluluğun adını içeren başlık ve içerik bu maddeye ait değildi, tamamen sildim. Öte yandan, İngiltere, Birleşik Krallık'ın bir parçasıdır. Dolayısıyla İngiltere maddesinin içinde bir Birleşik Krallık başlığı olması doğru değil (tam tersi olabilirdi). Bu başlığı silip yerine "Siyasi durum" yazdım, içeriğin de çoğunu silmek zorunda kaldım. Saygılar, Filanca 19:00, 27 Ocak 2008 (UTC)

Madde içerisinde Birleşik Krallık ile ilgili kısaca bilgi verilmesi bence uygundur. --Abuk SABUK 00:21, 28 Ocak 2008 (UTC)

Merhaba Abuk. Ben bunu Londra maddesinde İngiltere hakkında bilgi vermeye, veya, ne biliyim, Teksas maddesinde ABD hakkında bilgi vermeye benzetiyorum. Hadi bunu yaptık diyelim... Aynı içeriği bu kez İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda ve diğer Birleşik Krallık topraklarına (Man Adası, Falkland, vs) da eklememiz gerekecek. Buna ne gerek var, zaten bağlantıdan ulaşılabiliyor Birleşik Krallığa. Ama tam tersi, yani Birleşik Krallık maddesinde onu oluşturan parçalara değinmek anlamlı. Zira okuyucu, Birleşik Krallık hakkında bilgi edinmek istiyorsa, onun parçaları da bu bilgiyi oluşturan unsurlardandır. Kolay gelsin, saygılar, Filanca 18:38, 28 Ocak 2008 (UTC)

Merhaba. Hassasiyetinizi anlıyorum ancak İngiltere'nin durumu biraz özel. Birleşik Krallığın kurucu ve hakim unsuru yüzyıllarca İngilizler olduğu için Commonwealth'e bile İngiliz Milletler Cemiyeti deniyor. Türkiye'deki konsolosluğunun resmi sitesine giderseniz, "İngiliz Başkonsolosluğu" olarak geçiyor. Alt başlığı ben eklemiştim, kısa bir açıklama amacıyla. Ama çok da büyütülecek bir mevzu olduğunu düşünmüyorum. İyi çalışmalar. --Abuk SABUK 20:38, 28 Ocak 2008 (UTC)

İktisat[kaynağı değiştir]

Bu bölüm altındaki bilgilerin İngiltere'ye değil, Birleşik Krallığa ait olduğuna dair ciddi şüphem var. Özellikle, "hidrokarbon üretimi arttı" deyip bunun Kuzay Denizi'nden çıkan petrole bağlanması, şüphemi doğrular nitelikte. Zira Kuzey Denizi petrol yatakları Birleşik Krallığa ait olsa da, İngiltere'ye ait değil. Daha ziyade İskoçya'ya yakın. Birisinin iktisat bölümünü gerçekten İngiltere'ye ait hale getirmesi çok iyi olurdu. Saygılar, Filanca 21:01, 18 Mart 2008 (UTC)

Maddenin hali[kaynağı değiştir]

Yukarıdaki çağrımdan sonra tahmin edileceği gibi birilerinin iktisat bölümüne el atıp düzeltmesi bir tarafa, maddedeki pek çok kıymetli bilgi vandalizme kurban gitti. Kullanıcılardan iki ricam var: 1) Vandalizmleri geri alırken nereye kadar geri gitmeniz gerektiğine dikkat ediniz. 2) Bu maddeye Büyük Britanya ile ilgili bilgileri değil, sadece ona bağlı bir bölge olan İngiltere'ye ait bilgileri ekleyiniz. Saygılar, Filanca 13:13, 6 Aralık 2008 (UTC)

ingiltere[kaynağı değiştir]

Ingilterenin adı Britain'dan England olmuştur. Bu ismi werense Batı Saxonların Kralı Alfred the Greattir. britanya Galler we İngiltereden oluşur. zamanla birleşince tek bir isim koyma gereği duyulmuştur. we angles' land'dir anlamı. şu an aklıma gelenler bunlar we saat sabahın 6sı. yanlış yazdıysam üzgünüm düzeltirim sadece ekleme yapmak istedim saygılarımla

Birleşik Krallık ve İngiltere[kaynağı değiştir]

İngiltere ve Birleşik Krallık aynı şey değildir. İngiltere'de yaşamış biri olarak onların bu konudaki hassasiyetlerini çok iyi biliyorum. Birleşik Krallık dediğimiz yapı Britanya adasının tümünü ve Kuzey İrlanda'yı kapsamaktadır. Britanya adası ise İngiltere, Galler ve İskoçya'dan oluşur. Bunlara Kuzey İrlanda'da eklenince Birleşik Krallık olur. Yani İngiltere Birleşik Krallık'ın içerisinde yer alan bir ülkedir. Bu ülkelerin her birinin başkenti ve kendilerine ait parlementoları bulunmaktadır. Yani gerek etnik gerek kültürel yapı olarak birbirlerinden farklıdırlar. Sadece bu ülkelerin hepsi kraliyet ailesine bağlıdır ve hepsinin seçtiği ortak bir başkan vardır. Bu sebeplerden dolayı İngiltere ve Birleşik Krallık'ın birbiriyle aynı tutulması çok saçma ve yanlış bir şey olur. --Böcürt 19:48, 25 Nisan 2009 (UTC)

İsim[kaynağı değiştir]

Merak ediyorum da neden, böyle Britanya'ya İngiltere denmesi üzerinde tartışması olan tek dil bizim? (Bir de Hollanda-Alçak Topraklar-Nederlands-Pays Bas meselesi var ama o sorun birçok dilde var.) Benim görüşüme göre ülkenin tamamına İngiltere denmesi Birleşik Devletler'e, Texas Cumhuriyeti demektir. Bunun yanında Britanya halkı (British people) için kullanılan bir sözcüğümüzün olmaması da ilginç (Ben 19. yüzyıldan ve öncesinden bahsetmiyorsam Britan, Breton, Bretan, Briton, Brit, gibi dilimizde olmayan ve bazıları Kelt - Anglo-Saxon döneminde Anglo-Saxon'lar için kullanılan ve bazıları uydurma kelimeler kullanırım.). Türk Dil Kurumunun bu konuda bir girişimi yok mu? Saygılar. --Cyberdiablo Icons-flag-tr.png 17:20, 19 Ağustos 2009 (UTC)

bu insanlar isviçre'nin politikacilari![kaynağı değiştir]

Başbakan Moritz Leuenberger Pascal Couchepin Ueli Maurer Micheline Calmy-Rey Eveline Widmer-Schlumpf Hans-Rudolf Merz Doris Leuthard

Bu imzasız yazı 80.219.167.47 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

İngiltere???[kaynağı değiştir]

Bu ülkeye "İngiltere" demek, yanındaki adaları, Galler bölgesini vb. kapsamaz. Bunun için Birleşik Krallık veya Büyük Britanya'nın daha uygun olduğunu düşünüyorum.Bu imzasız yazı Slaewrim (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Birleşik Krallık, İskoçya, Kuzey İrlanda, Galler maddeleri halihazırda bulunuyor. bakabilirsiniz.--Szoszvmesaj 08:33, 4 Eylül 2010 (UTC)