Taormina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Taormina
Comune di Taormina
Taormina'nın panoramik görünümü
Taormina'nın panoramik görünümü
Ülke İtalya İtalya
Bölge Sicilya
il Messina
Yönetim
 - Belediye başkanı Carmelantonio D'Agostino
Yüzölçümü
 - Toplam 13,16 km2 (5,1 mi2)
Rakım 204 m (669 ft)
Nüfus
 - Toplam 11,075
İnternet sitesi: http://www.comune.taormina.me.it/

Taormina, (Latince: Tauromenium, Yunanca:Ταυρομένιον-Tauromenion), İtalya'da, Sicilya'nın doğu kesimindeki Messina ilinde kasaba.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Adını Tauro Dağından alan kasabada başlangıçta eski bir Sicilya kabilesi olan Sikuller yaşıyordu. İÖ 358'de kente hemen güneydeki Náksos Adasından yeni göçmenler geldi; Taormina tarihçi Timaios'un babası Andromakhos'un yönetimi sırasında hızla gelişti. İÖ y. 210'da Romalılara geçen kent daha sonra Bizans egemenliğine girdi. 902'de Araplar tarafından yıkıldı ve sonraki yıllarda Kuzey Sicilya'daki Demone Vadisinde yaşayan Hıristiyanlarca yeniden kuruldu. 962'de el-Muiz komutasındaki Arapların eline geçti ve adı Muizziye olarak değiştirildi. 1078'de Normanların yönetimine girdikten sonra yeniden gelişmeye başladı.

Önemli yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tauro Dağının eteğinde Roma döneminde yeniden yapılan ünlü Yunan tiyatrosu yer alır. Kentte ayrıca 1892'de yapılan kazılarda bulunan Roma Dönemine ait Odeon Tiyatrosu'nun ve bir sarnıcın kalıntıları da vardır. Ortaçağdan kalma yapılar arasında Corvaja, Santostefano ve Ciampoli sarayları ile katedral sayılabilir. Kent, Sicilya'nın en çok ilgi çeken kış turizmi merkezlerindendir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]