Talas Ala Dağları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Talas Ala dağları
Талас Ала-Тоосу
Koşkol plajından Küngöy Ala dağları
Harita
En yüksek noktası
Yükseklik4484 metre
Coğrafya
KonumKırgızistan Kırgızistan,
Kazakistan Kazakistan ve
Özbekistan Özbekistan
Jeoloji
Dağ türüSıradağlar

Talas Ala[1] dağları, (Kırgızca: Талас Ала-Тоосу, [tɑlɑs ɑlɑtoːsú]) Orta Asya'da bulunan Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan'da bir dağ sırasıdır. Talas Ala dağları'nın en yüksek doruğu 4484 metre olan Özbekistan sınırına yakın Manas Dağı'dır.

Talas Ala dağları, Tanrı Dağları'nın en uç batı bir parçası olup, çoğunluğu Kırgızistan sınırları içindedir. Ülkenin kuzeybatısından, Talas İlindeki Talas şehrinin güneyinden Kırgız Ala dağlarının güneyine doğru uzanır. Talas Ala dağlarının batı etekleri güney Kazakistan ve doğu Özbekistan içlerine kadar uzanır. Destan kahramanı Manas, kuzeybatı Kırgızistan'da Talas İli içindeki Talas Ala dağlarında gömüldüğü söylenir.

Dağ geçitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Talas Ala dağları üzerinde dört büyük dağ geçitleri vardır. Birincisi, doğudan gelen yol girişindeki Ötmök geçiti (kışın kapalıdır). İkincisi, Bişkek'den 'a doğudan gelen ana yol üzerinde Ala-Bel geçiti. Diğerleri ise, güneyde Celal-Abad İli sınırları içindeki, Kara-Buura (karayolu üzerinde) ve Terek geçitleridir.

Tanrı Dağları'nın bölümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ala dağları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Karışık renkli, çok renkli, alaca.TDK Güncel Türkçe Sözlük 3 Mayıs 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]