Tahtalıkaradut, Musabeyli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tahtalıkaradut
—  Köy  —
Kilis
Kilis
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kilis
İlçe Musabeyli
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu
İl plaka kodu
İnternet sitesi: YerelNET

Tahtalıkaradut, Kilis ilinin Musabeyli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün bilinen en eski geçmişi yaklaşık 150 yıl öncesine dayanmaktadır. köy ilk kurulduğunda, köy meydanında bulunan dut ağacından aldığı "Karadut" ismi ile anılırken, bu ağacın altında köy halkının ahşap işleri ile uğraşmalarının sonucu olarak "Tahtalıkaradut" adını aldığı anlatılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köyde EĞİTİM DURUMU Tahtalıkaradut İlköğretim Okulu açılmadan önce köyde yaşayan insanların okuma-yazma olanakları, sadece erkeklerin askerlik görevi sırasında, kışlalarda aldıkları eğitim ile kısıtlıydı. Okulumuzun açılmasından sonra, eğitimin seviyesi artmaya başlamıştır. Bu sayede özellikle kız çocuklarının da eğitim alma imkanları doğmuş, okumaya karşı ilgi artmış ve aileler çocuklarını okula göndermeye başlamıştır. Okuma-yazma bilenlerin sayısında zaman geçtikçe artış gözlenmiş, eğitim seviyesi hızla yükselmiştir. Yine de köy halkının günlük, tarımsal ve hayvancılık faaliyetlerinin aksamaması amacı ile okuma-yazma, yüksek okullara ilgi ve öğrenci devamlılığını sağlama bakımından güçlüklerle karşılaşılabilmektedir. Son yıllarda , özellikle eğitim-öğretimin 8 yıllık kesintisiz hale getirilmesi ile olumsuzluklar kısmen önlenebilmişse de halkın okumaya karşı hala süren ilgisizliği nedeniyle köylü eğitim bakımından yetersiz bulunmaktadır. Kesintisiz eğitimden önce çok az öğrenci ilkokuldan sonra eğitime devam ederken, günümüzde orta ve yüksek öğretim kurumlarına devam eden veya mezun olmuş öğrenciler bulunmaktadır. Öğrenimine devam edip, tamamlayanlar arasında askeri kuvvetlere, eğitim bünyesine, sağlık sektörüne, güvenlik alanlarına kazandırılan birçok sözleşmeli veya kadrolu personel mevcuttur.

ÇEVRENİN KÜLTÜR DURUMU Diğer il ve ilçelerle ulaşım açısından karşılaşılan güçlüklerin ortadan kaldırılması ile köydeki gelenek ve göreneklerin az da olsa değişime uğradığı gözlemlenebilmektedir. Bunda köyden önemli yerleşim merkezlerine halen devam eden insan göçünün ve bu insanların yılın belli dönemlerinde çeşitli sebeplerle köyle iletişimlerini sıkı tutmasının önemi büyüktür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

köy Kilis ili, Musabeyli ilçesine bağlı Tahtalı Karadut Köyü'dür. Takriben Kilis'e 41 km., Musabeyli'ye 8 km. uzaklıktadır. Batısında Burunsuzlar Köyü, kuzeyinde Karacaören Köyü, kuzey doğusunda Kızılkent Köyü, kuzey batısında Hacılar Köyü, güneyinde Madenyolu Köyü, güney doğusunda ise Hüseyinoğlu Köyü bulunmaktadır. Tahtalıkaradut Köyü Amanos Dağları'yla Tilbeşar Ovası arasında sıralanmış olan tepecikler üzerinde kurulmuş olup, yaklaşık olarak denizden yüksekliği 1000 ile 1200 m arasındadır. İklimi Akdeniz iklimine yakındır. Tarımsal faaliyetlerde zeytinciliğin önemli bir yer tutması da bunun en önemli göstergesidir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Fakat denizden biraz yüksek olduğu için kar yağışına da rastlanmaktadır. Yağışlar sonucunda geçici su akıntıları olmakta bunlar da en yakında bulunan Sabunsuyu Deresiyle birleşmektedir. Sabunsuyu Deresi, köylü halkın yazın bahçelerinin su ihtiyacını karşılamakla beraber, çevre köylülerle birlikte Tahtalıkaradut halkının da amatör olarak balık tutmak için kullandığı bir deredir. Su debisi fazla olmayan derenin yaz aylarında suyu kuruma derecesine de gelebilmektedir. Yüzey şekillerinin engebeli olması nedeniyle yerleşim biraz dağınıktır. Son zamanlarda halk tarafından yapılan evler genelde köyün daha havadar olan üst kısımlarına yapılmaktadır. Köyde eskiden yapılan evler köyün alt kısımlarında yapılmış olup taş yapılardan oluşmaktayken, son zamanlarda yapılan betonarme evler köyün görünüşünü de güzelleştirmektedir. Verimli ve büyük topraklar yoktur. Tarım alanlarının azlığı, yetişen yeni nesillerle birlikte babadan kalan mirasın paylaşımı sonucu toprakların kardeşler arasında paylaşılması, iş yerinin yokluğu ve nüfusun yoğunluğu özellikle genç nüfusun köy dışına akışını hızlandırmıştır. Bu akış genellikle Gaziantep iline doğru gerçekleşmektedirler. Son zamanlarda tatil yörelerine mevsimlik işçi olarak giden insan sayısı da artmaktadır. Köyün nüfusu yaklaşık olarak 1800-2000 kişi ile diğer köylere göre oldukça fazladır. Nüfus itibarıyla da Musabeyli'nin en kalabalık köylerinden biridir. İlköğretim I. Kademeden mezun olan öğrenciler, II. Kademeyi okumak üzere Hüseyinoğlu İlköğretim Okuluna gitmektedir. Bitki örtüsünü genelde zeytin ağaçları ve meşe ağaçları oluşturmaktadır. Herkesin kendisine yetecek kadar sebzelik yeri, meyve-zeytin ağacı ve bağı bulunmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Son zamanlarda nüfusu hızla artmaktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010
2000

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tahtalıkaradut köyünün başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köyün yüzey şekillerinin engebeli olması nedeniyle fazla verimli toprakları bulunmamaktadır.Ancak yine de köyde zeytin,üzüm ve buğday yetiştirilebilmektedir. köyde yetiştirilen zeytin köy halkı tarafından zeytinyağı fabrikalarına, köye gelen tüccarlara ve şehirlere götürülerek pazarlanmaktadır. Köy halkı kendi tükettiği sofralık zeytinini de bu zeytinlerden karşılamaktadır. köyde yetiştirilen üzümlerin bir kısmı satılmakta ,kalan kısmı ise kuruyemiş olarak tüketilmektedir. köyde bazı evlerin önlerinde mevsimlik sebzelerde yetiştirilebilmektedir.Bazı evlerin bahçelerinde ceviz, badem, nar ve dut gibi meyve ağaçları da bulunmaktadır.Ancak genel olarak bu sebze ve meyveler dışarıdan karşılanmaktadır. köyde genelde küçükbaş hayvancılık yapılır.Genelde her evde koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Köy halkı bu hayvanları alım satım ile değerlendirir ve süt yoğurt gibi temel ihtiyaçlarını bu hayvanlardan karşılar.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ilköğretim okulu vardır.Köyün içme suyu şebekesi vardır ama iki günde bir 3 saat şebeke suyu verilmektedir ve köy halkı suyu kendi imkanlarıyle elde etmiştir .Sağlık evi vardırve bir ebe çalışmaktadır ama sağlık ocağı yoktur. PTT şubesi yoktur fakat PTT acentesi vardır.

ÇEVREDE ULAŞIM köy Kilis'e yaklaşık olarak 41 km, Musabeyli'ye ise 8 km uzaklıkta yer alır. Gaziantep iline ise uzaklığı yaklaşık 60 km'dir. köyden Kilis ve Gaziantep'e ulaşım taşımacılık yapan minibüslerle mümkündür. Ulaşım saat 07:00'de köyden Kilis'e giden minibüs ile başlar. Kilis'ten köye ise saat 07:30'da başlayan ulaşım saat 17:00' ye kadar belli aralıklarla devam eder. Köy halkı bu minibüsler sayesinde her türlü ürününü ve eşyasını da taşıyabilmektedir. Ulaşım için kullanılan yol 2007 yılında asfaltlanmış olup ulaşım bakımından sorun yaşanmamaktadır.

ÇEVREDE SAĞLIK köy nüfus olarak kalabalık olmasına rağmen köyde alt yapı sorunu vardır. köyde kanalizasyon bulunmadığı için atıklar çevreye atılmakta, çevreye atılan hayvan dışkıları ile birlikte çevre kirliliğine sebep olmaktadır. Köyün meydanında bulunan pınarın suyunun içilmez raporu olmasına rağmen insanlar bu suyu içmekte ayrıca pınarın suyu dışarıya aktığı için pınarın çevresi bataklık gibi görünmekte bu da insan sağlığına zarar vermektedir. köyde bir sağlık evi ve görevli bir ebe bulunmaktadır. Kontrol amaçlı doktora gidilmemektedir. Hamileler ve yeni doğan bebeklerin durumu ise köydeki ebenin aylık kontrolleri sayesinde düzenli kontrol edilmektedir.

ÇEVRENİN YERLEŞİM VE GELİŞİM DURUMU köydeki yüzey şekillerinin engebeli olması nedeniyle dağınık yerleşme mevcuttur.Çevresindeki köylere göre büyük ve kalabalık nüfuslu bir köydür. köydeki eski yapı evler altı ahır üstü ev olmak üzere toraktan inşa edilmiştir. Ancak son zamanlarda betonarme evler yapılmakta olup, eskiden ihtiyaçlarının karşılanamadığı bölümler bu evlerde mevcuttur. Yeni yapılan evlerde ise ahır evin yan tarafındadır. Evler briket ve tuğladan olup sıvaları bulanmamaktadır. Aile yapıları geniş aileye uygundur. Dede, nine, anne, baba ve çocuklar aynı evde kalmakta çocukların ders çalışacakları ayrı bir odaları bulunmamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]