Üçpınar, Musabeyli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Üçpınar
—  Köy  —
Kilis
Kilis
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kilis
İlçe Musabeyli
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu
İl plaka kodu
İnternet sitesi: YerelNET

Üçpınar, Kilis ilinin Musabeyli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk köyüdür. Ancak 1920'li yıllarından sonra her yıl belli dönemlerde gelen hayvancılıkla uğraşan konar göçer, birkaç Kürt kökenli ailede köye yerleşmiştir. Aynı zamanda farklı nedenlerle çevre köylerden gelip bu köye yerleşen aileler de mevcuttur. Köyün yerlileri Türkmen olmakla birlikte, bu köyün Türkmen olan akrabalarından bir kısmı günümüzde Halep'in Karaköprü, Alıçlı köyleri olmak üzere Halep merkezde de yaşamlarını sürdürmektedirler. 1. Dünya savaşında Çanakkale savaşında 1304 doğumlu, Akkaşoğlu oğlu Osman piyade er 3. kolordu, 9. fırka, 64. alay, 1. tabur 1. bölük de 22.9.1915 tarihinde Yusufcuk tepesinde şehit olmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Hatta günümüzde bile günlük yaşamlarına baktığımızda Şamanizm'den kalan bazı inanışları sergilediklerine tanık oluruz. Örneğin; yeni doğum yapan anneye al basmasıyla ilgili inanç gibi.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kilis iline 26 km , Musabeyli ilçesine 3 km mesafededir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarım arazisinin miras yoluyla parçalanıp küçülmesi, tarımda makineleşme, kentlerin iş, eğitim ve sağlık bakımından çekiciliği gibi nedenlerle son zamanlarda nüfusu azalmaktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010
2000

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Toprakları verimli olup, hafif eğimli araziden oluşmaktadır. Genellikle tarım ürünleri olarak zeytin, bağ, kırmızı biber, pamuk ve tahıl yetiştirilir. Hayvancılık küçükbaş hayvanlardan daha çok koyun, kısmen keçi şeklinde yapılır. Son zamanlarda büyükbaş hayvancılık da yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde birleştirilmiş sınıflı bir ilkokul vardır. Ortaokul ve lise eğitimi ilçe merkezine taşımalı olarak yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Sağlık evi ve sağlık ocağı yoktur. PTT şubesi yoktur fakat PTT acentesi vardır. Köyde, köyün girişinde köy evi bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]