Kızılkent, Musabeyli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kızılkent
—  Köy  —
Kilis
Kilis
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kilis
İlçe Musabeyli
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu
İl plaka kodu 79
İnternet sitesi: http://www.kilis.gov.tr/ http://www.musabeyli.gov.tr/ http://www.yerelnet.org.tr/belediyeler/belediye.php?belediyeid=128122

Kızılkent, Kilis ilinin Musabeyli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kızılkent köyü kesin tarihi bilinmemekle beraber bilgiler 1516 yavuz sultan selimin mercidabık savaşı ile başlar o zamanda Akçakent köyü olarak geçiyor Akçakent bağlı 19 mezra vardır bu mezralardan şimdiki ismi aynı olanlar eşek kuyusu ,sittiroz,kızılkent,ve akçekent köyleridir.

O zamandan bu zamana bu köylerin isimleri aynen devam ediyor,fakat diğer köylerin isimlerinde değişiklikler olmuştur,492 yıldan beri bildiğimiz bunlardır kızılkent kalesi Hitit kralı SUBBİLULİYUMA milattan önce 138,yıllarında yaptırmıştır karucedeki kaleyi buranın havası sert ve soğuk olduğundan bu kaleyi yarım bırakıp şimdiki ravanda kalesini yaptırıp faliyete geçmiştir burası Kilis ilçe olmazdan önce ravanda ilçesi olarak Halep ilininin ilçesi olarak Kilis tarihinde geçiyor.

Bu kral subbiluliyuma kızına çeyiz olarak yaptırmış olup oğullarına ise halebe, karkamışa, ravandaya, yerleştirdi oğulları Bijasılıs, Tilibunus bu kaleler halen varlıklarını sürdürmektedirler fakat aradan geçen zaman zarfında çeşitli yıpranmalar olmuştur.

Türk, Kızılkent’in tarihi daha önceleri yine yerleşim yeri olarak şimdiki köyün kapladığı alan bakımından çok geniş bir alan kaplamaktadır tarihi kalıntılara bakıldığında çünkü bu tarihi kalıntılar 1983 yılında köye elektrik getilirildi bu vesile ile direk yerleri kazımında bazı tarihi kalıntılar Konya’lı hasan olarak binen hasan kaya nın avlusunda bir kısım kalıntılar meydana çıkarıldı bu tarihi eşyalar Gaziantep müzesinde devredildi şimdi müzede sergilenmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

ÇAVUŞLU TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.Akrabalık bağları oldukça güçlüdür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kilis iline, Musabeyli ilçesine km mesafededir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Son zamanlarda göçler yüzünden giderek nüfusu hızla azalmaktadır

Yıllara göre köy nüfus verileri
2014
2007

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarım ve hayvancılık yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. köyün kanalizasyon sistemi vardır Sağlık evi ve sağlık ocağı yoktur. PTT şubesi yoktur fakat PTT acentesi vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


|}