Taşören, Güdül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Taşören
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ankara
İlçe Güdül
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2010)[1]
 - Toplam 73
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu
Posta kodu 06840
İnternet sitesi: [2]

Taşören, Ankara ilinin Güdül ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski adı " Galta veya Galtabeyi" olarak bilinir. Mahallenin kuruluş tarihi bilinmemekle beraber eskiler İstanbul Galata'dan Galat Beyinin ve hizmetçisinin gelerek yerleştiklerini anlatırlar. İstanbul Galata semtinin adının Galatlardan geldiği bilinmektedir. Galatlar Avrupa'dan şimdiki Galata semtine gelerek yerleşmişler, daha sonra da başta Ankara olmak üzere Orta Anadolunun değişik yerlerne dağılmışlardır. Dilleri ve dinleri asimile olmuştur. Galatlar hakkındaki ayrıntılı bilgi için 'GALATLAR VE GALATYA TARİHİ' araştırılabilir. Cumhuriyet döneminde devlet tarafından Güdül çevresindeki diğer köylerle birlikte adı değiştirilmiş ve "Taşören" olmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 102 km, Güdül ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2010 73
2009 81
2008 79
2007 64
2000 79
1997 89

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sulak alanların çok az olmasından dolayı, köy tarım alanının %95'inde tahıl ve bakliyat ürünleri yetiştirilmektedir. Buğday, arpa, nohut ve mercimek ağırlıklı olarak tarımsal ürün grubunda yer almaktadır. Çayırlık bölümde ve Kirmir çayının kenarında üzüm bağları yer almaktadır. Bölgeye özgü üzüm türlerinin yetiştirildiği bu bağlardan genetiğiyle oynanmamış ve organik ürünler elde edilmektedir. Bu bölgenin üzümlerini diğer bölgelerden ayıran en önemli özellik gerek lezzet ve aromaları gerekse de sağlıklı bir yetiştirme sürecinden geçmeleridir. Hayvancılık grubunda ağırlıklı olarak küçük baş hayvan yetiştiriciliği yer almaktadır. Köy halkının kendi gereksinimlerini karşılamak için yetiştirdiği büyük baş hayvanlarda yer almaktadır; fakat cidi bir ekonomik girdi sağlamamaktadır. Doğal yollarla beslenen hayvanların lezzeti ve sağlıklı eti yiyenin damağında ayrı bir tat bırakmaktadır.Mahallenin üzümü , pekmezi ve balı doğal ortamlarda yetiştirildiğinden büyük bir ilgi çekmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu yoktur. Okul çağında olan çocuklar taşımalı eğitim görmektedir. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi de vardır. PTT şubesi ve acentesi yoktur.Ayrıca bu köy yeşillik, bol oksijenli havası olmakla birlikte iç açıcı bir havası vardır. köy halkı misfir perverdir ve turistlik ve tarihi bir alandır.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrikve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]