Yelli, Güdül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Yelli
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ankara
İlçe Güdül
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2010)[1]
 - Toplam 179
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu
Posta kodu 06840
İnternet sitesi: [2]

Yelli, Ankara ilinin Güdül ilçesine bağlı bir mahalledir.

İsim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin yüksek bir yerde kurulu olmasından dolayı bütün sene boyunca zaman zaman sert zaman zaman hafif rüzgar almaktadır. Bu sebeple köye Yelli ismi verildiği düşünülmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yelli diğer Ankara ili toprakları gibi pek çok çok eski uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. İlk yerleşimi işaret eden net bilgiler bulunmamakla birlikte yerleşim yeri olarak kullanılmasının eski çağlara dayandığını gösteren bulgular vardır. Bu yüzden üzerinden değişik hakimiyetler gelip geçen topraklarında biriken tarih farklı kültürlerin izlerini taşımaktadır.

Eski bir yerleşim yeri olan bu topraklarda sırasıyla Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlıların egemen olduğu bilinmektedir.

Türklerin Anadolu’ya egemen oluşuyla Oğuz TÜRKMEN boylarının da yurdu olur bu topraklar. Bu boylardan en önemlisi KAYI Boyu'dur. Selçuklu Sultanlığı kendilerine yurt olarak yer göstermiş, Gazi Gündüzalp yönetiminde ilk önce Ankara civarına yerleşmişlerdir. Osmanlı Devleti'nin kurucusu olan Osman Bey'in dedesi Gazi Gündüzalp'in mezarı yakın köylerden Hırkatepe Köyü'ndedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

KAYI OĞUZ TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Yüksek rakımda olmasından dolayı kış aylarında kar etkisini göstermektedir. Genellikle akşam saatlerinde rüzgarlı havalar hakimdir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2010 179
2009 164
2008 160
2007 159
2000 191
1997 202

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son dönemlerde ticari amaçla süt üretiminin çoğaldığı görülmektedir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte mahallenin tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Şu anda mahallenin muhtarlığını Murat Altuntaş yapmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır, ancak kullanılmamaktadır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi devlet tarafından yapılmış olup, köylüler tarafından yapılmış ve kendi ortak su deposunu kullanarak günde yarım saat su akmaktadır.

Yelli Manzaralari[değiştir | kaynağı değiştir]

Yelliyi gör http://imageshack.us/photo/my-images/147/n5269034852476154249dg6.jpg/sr=1

Ziyaretçi Defteri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yellilere Selam gönder

Dost Siteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yöre Siteleri

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]