Akçakese, Güdül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Akçakese
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ankara
İlçe Güdül
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2010)
 • Toplam 271
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
Posta kodu 06840

Akçakese, Ankara ilinin Güdül ilçesine bağlı bir Mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün Türk tarihi Selçukluların Malazgirt muharabesiyle birlikte başlar: Malazgirt zaferinden kısa bir süre sonra Güdül ve çevresine Türkler yerleşmeye başlamıştır ve Akçakese köyünün bu dönemende türkleşen köylerden biri olduğu sanılır. Zamanın adetlerine göre Çağa veya Güdül gibi Akçakese köyüne çok yakın olan (18 km’lik mesafe) kasabalara Selçuklu komutanların isimleri verilmiştir (Şehabüldevle Güdül Bey ve Çağrı Bey)[1]. Akçakese köyünün hicri takvime göre sene 868’den (Miladi 1463) itibaren Osmanlı devleti belgelerinde isim olarak geçtiği bilinir ve köyde eskiden bir Osmanlı darphanesi bulunmuştur. „Akça(e) kese“ isminin bundan dolayı Gümüş Akçelerin baskısından geldiği sanılır. Özellikle Akçakese köyüne yakın olan Beypazarı ilçesinde bugünümüze kadar Gümüş işlemleri meşhurdur.[2]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğuz, Türkmen kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Eski Ankara mutfağı evin en büyük kısmını meydana getirir. Bir tarafta ocak ve tandır, bir tarafta kışlık erzakın muhafaza edildiği kiler bulunurdu.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 271
2009 256
2008 252
2007 240

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 85 km, Güdül ilçesine 23 km uzaklıktadır.

İlçenin Doğusunda bulunan Akçakese Köyü orman alanı ile dağköyü olup yaylası, bağları, piknik alanları bulunan bir beldedir, Akçakese, Güdülün üç köyü olup Kızıcahamam ile de sınırdır. Köyün kenarları yeşillik olup bağ ve bahçedir. Üzüm Bağları vardır, doğusunda ise Dürmek ve Evlü deresi vardır. Köyün güneyinde çayırlar ve araziler vardır, kuzeyinde Hasayın, Almalarderesi, Dede Çamı ve Yaylası vardır, Yaylasında köyde hayvancılıkla uğraş verenler yazın koyunlarını yaylaya çıkarır.

Ankara, doğuda Kırşehir ve Kırıkkale; batıda Eskişehir; kuzeyde Çankırı; kuzeybatıda Bolu ve güneyde Konya ve Aksaray illeri ile çevrilidir. Ankara, Orta Anadolu'nun kuzeybatısında bulunan Kızılırmak ve Sakarya nehirlerinin kollarının oluşturduğu ovalarla kaplı bir bölgedir. Bu bölgede orman alanları ile step ve bozkır alanlarını bir arada görmek mümkündür. Akarsu boylarında sıralar halinde görülen iğde, söğüt ve kavak ağaçları step içerisinde yer alır. Ankara çevresinde plato üzerinde yükselen münferit dağlar ile kuzeydeki dağlık sahada ise yağışlardaki artış yüzünden orman örtüsü kendini belli etmeye başlar. Güneyde karasal ikliminin bariz özellikleri olan step iklimi, kuzeyde ise Karadeniz ikliminin ılıman ve yağışlı halleri görülebilir. Kara ikliminin hüküm sürdüğü bu bölgede kış sıcaklıkları düşük, yaz ise sıcak geçer.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgenin iklimine bakıldığında yazlar kurak ve sıcak geçmektedir. Kışlar ise soğuk ve yağışlıdır. Kış ve yaz arasındaki sıcaklık farkı çok farklıdır. Bahar kıştan yaza bir geçiş oluşturmakta olup, bahara ilk yaz da denilmektedir. Baharla birlikte sıcaklıklar artmaktadır. Bahar ayında yağış fazla olmaktadır. Sonbahar ise, yazla kış arasında bir geçiş dönemini oluşturmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır her iki Şebekede 2010 Senesinde yenilenmiştir, köyiçinin çoğunluğuna taş döşenmiştir ve devam etmektedir, 2009 Senesinde Yukarı Mah. Sazak Yolu Genişletilmiştir ve 2013 senesi sonu asfaltlanmıştır, 2010 Senesinde Aşevi inşatı başlamış olup 2013 senesinde sonu faliyete geçmistir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi 2008 yılında hizmete girmiştir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır ve internet bağlantısı vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • ^ http://www.gudul.bel.tr/ic_sayfa/GÜDÜL%20TARİHİ
  • ^ Durmuş, İlhami (2005). Ankara, Güdül: Akçakese Tarih ve Kültürü. Evos Matbaası, s. 3 - 17