Sorgun, Güdül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sorgun
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ankara
İlçe Güdül
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu
Posta kodu 06840
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/belediyeler/index.php?belediyeid=129458

Sorgun, Ankara ilinin Güdül ilçesine bağlı bir mahalledir.

Sorgun Beldesinin yerleşimi ile ilgili ilk kayıt 1463'ten sonra kaldırılan Mudrıp(Muzrıp) nahiyesinden Yabanabad'a bağlanan köyler arasında, Karye-i Sarpun Divanı, tabi-i Mudrıp olarak biliniyor. Bu dönemde bazı köy grupları (beraberindeki mezra ve çiftliklerle birlikte) aralarında divanlar oluşturmaktadır.

1463 tarihli ilk Osmanlı kayıtlarından Ankara Sancağı, Bacı, Çubuk, Kasaba, Karacabey, Mürtedova, Binari ili, Yaban ovası (Yabanabad), Şorva (Şorba) (Bugünkü Pazar Beldesinin olduğu yer), Mudrıb (Muzrıb), Uruş (Bu bilginin alındığı kayıt defterindeki eksiklikten kaydı görünmeyen) Ayaş ile beraber 11 idari birlikten oluşmaktadır.

12. Asrın başlarında Ankara ve çevresinde kesin Türk hakimiyetinin kurulması ile birlikte bölge tamamen Türkler tarafından iskan edilmiştir. (Bölge ile ilgili yazılı kayıtlardan Türklerin yerleşiminden sonra bölgede hiçbir Hristiyan yerleşimi ya da nüfus bulunmadığı anlaşılmaktadır). Osmanlı Devletinin kuruluşundan önce bölgede Türk yerleşimi kesindir.

Bölgedeki köy isimlerinin bazıları halen Oğuz TÜRKMEN boylarının ismi ile kurucularının kimliğini açıklamaktadır. Peçenek, Çepni, Afşar, Kınık, v.b. Oğuz-Türkmen boylarının isimlerinin yanında Alpagud, Çırpan, Çorman, gibi Yörük topluluklarının isimleri de bulunmaktadır. Buradan bölgedeki yerleşimin köklerinin Orta Asya'dan geldiği anlaşılıyor. Daha sonraki yıllarda yine Orta Asya ve Kafkaslardan bölgeye göç ile yerleşimler olduğu bilinmektedir.

2014 Yerel Seçimleri'ne kadar belde belediyesi iken, Güdül Belediyesi'ne tek mahalle olarak katılmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğuz-Türkmen kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre nüfus verileri
2010 501
2009 448
2008 446
2007 530

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldemizin 1460'lı yıllara uzanan bir geçmişe sahip olduğundan, o yıllardan günümüze kadar birçok gelenek, örf ve adetlerini getirmiş ve halen devam ettirmektedir.

Yöre, kendine has yemekleriyle, düğünleriyle ve diğer kültürel gelenekleriyle farklılık yaratmıştır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yörenin temel geçim kaynakları, tarım, hayvancılık, ve bahçecilikten oluşmaktadır. Yöre halkının %70 emeklilerden oluşmaktadır. Ayrıca, mahallede canlı alabalık ve sazan üretim tesisi de bulunmaktadır. İsteyenler alabalık ve sazanları buradan temin edebilirler.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır. Ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik vardır.