İçeriğe atla

Türkiye'de din özgürlüğü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Mehmed ve Rum Ortodoks Patriği II. Gennadios. II. Mehmed, Konstantinopolis Ekümenik Patrikhanesi'nin 1453'te İstanbul'un Türkler tarafından fethinden sonra şehirde aktif olarak kalmasına ve 1461'de İstanbul'da Ermeni Kilisesi'nin millet sisteminin bir parçası olarak kurulmasına izin verdi.

Türkiye, anayasasının 24. maddesine göre laik bir ülkedir.[1] Türkiye'de laiklik, Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkelerine dayanmaktadır. Türk hükûmeti, Müslümanlara ve diğer dinî gruplara, devlet dairelerinde ve üniversiteler de dâhil olmak üzere devlet tarafından işletilen kurumlarda dinsel ifadelerine bazı kısıtlamalar getirmekteydi ancak zamanla özellikle Müslümanlar için bu kısıtlamalar kaldırılmaya başlandı.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Anayasa | Anayasa Mahkemesi". www.anayasa.gov.tr. 1 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2022. 
  2. ^ Turkey: International Religious Freedom Report 2007 19 Ocak 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. United States Bureau of Democracy, Human Rights and Labor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]