Türk Hava Yolları'nın 452 sefer sayılı uçuşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Türk Hava Yolları Uçuş 452
Turkish Airlines Boeing 727-200 Adv Fitzgerald.jpg
Kazaya karışan Boeing 727 uçağına benzer bir başka Türk Hava Yolları uçağı.
Özet
Tarih 19 Eylül 1976
Olay türü Pilotaj hatası
Bölge Karatepe mevkii, Isparta, Türkiye
Hava taşıtı
Kalkış Yeşilköy Havalimanı, İstanbul
Destinasyon Antalya Havalimanı, Antalya
Yolcu sayısı 146
Mürettebat 8
Yaralı sayısı 0
Ölü sayısı 154
Kurtulanlar 0
Hava taşıtı modeli Boeing 727
İşletmeci Türk Hava Yolları
Kuyruk numarası TC-JBH

Türk Hava Yolları Uçuş 452, Türkiye sınırları içinde yaşanmış en büyük, Türk Hava Yolları'nın geçmişindeki, 1974'teki DC-10 kazası (Türk Hava Yolları'nın 981 sefer sayılı uçuşu) sonrasındaki en büyük ikinci kaza.

Kaza[değiştir | kaynağı değiştir]

19 Eylül 1976 günü Boeing 727 tipi Antalya adlı THY uçağı saat 22:45'te İstanbul-Antalya seferini yapmak üzere 8 kişilik mürettebat ve 146 yolcu ile Yeşilköy Havalimanı'ndan havalandı. Kaptan pilot Celal Topçuoğlu'nun kokpiti terk etmesiyle, yardımcı pilot uçağın kontrolünü eline aldı. Saat 23:11'de, yardımcı pilot Sacit Soğangöz Isparta'nın kuzeyinde, bir doğru olarak uzanan otoyolu Antalya Havalimanı'nın pist ışıkları sanarak daha Isparta üzerindeyken uçağı inişe geçirdi. Durumunu Antalya kuleye bildirdi ancak Antalya kule uçağın ne radarda ne de çıplak gözle kendi bölgesinde görülmediği yönünde uçağı uyardı.

Uçak 150 metre (492 feet) irtifaya indiğinde, kaptan pilot Celal Topçuoğlu uçağın alçalışını fark ederek hemen kokpite döndü. Tam güç vererek uçağı tırmanışa geçirmeye çalıştıysa da uçak saat 23:15'te Karatepe mevkiinde sağ tarafından bir tepeye çarptı.

Ölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mürettebat ve yolculardan kurtulan olmadı. Kazada bağımsız Aydın milletvekili Kemal Ziya Öztürk ile 1972'de Sofya'ya kaçırılan Truva uçağının hosteslerinden Feyzan Güngör'ün de aralarında bulunduğu 154 kişi yaşamını yitirdi. Antalya'da mobilya tasarımcılığı yapan, zamanın Antalya Gazetesi spor yazarlarından Raif Baysan da bu kazada yaşamını yitirdi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]