Svetlana Savitskaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Svetlana Savitskaya
Светла́на Евге́ньевна Сави́цкая
Svetlana Savitskaya, 7 December 2018.jpg
Svetlana Savitskaya Signature.svg
Doğum 8 Ağustos 1948 (1948-08-08) (74 yaşında)
Ülkesi  Sovyetler Birliği
 Rusya
Programı Kadın Grubu
Görev adı Soyuz T-7
Uzayda geçirdiği süre 3 saat 35 dakikalık
Ödülleri Sovyetler Birliği Kahramanı Sovyetler Birliği Kahramanı
Salyut program insignia.svg
Salyut programı logosu

Svetlana Yevgenyevna Savitskaya (Rusça: Светла́на Евге́ньевна Сави́цкая, d. 8 Ağustos 1948, Moskova), Sovyet pilot ve kozmonotu. 1982 yılına Soyuz T-7 uçuşuna katılarak Valentina Tereşkova'dan 19 yıl sonra uzaya giden ikinci kadın oldu. Sovyet komutan Yevgeniy Savitskiy'in kızı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin uzay mekiği projesi için kadın astronot yetiştirmeye başlaması üzerine, Tereşkova'dan sonra 19 yıllık uzun aradan sonra uzaya çıkan ikinci kadının da bir Sovyet olması için SSCB'nin Savitskaya'yı hızla eğiterek uzaya gönderdiği iddia edilir.[kaynak belirtilmeli]

Salyut 7 uzay istasyonundaki görevi sırasında 25 Temmuz 1984'te 3 saat 35 dakikalık bir uzay yürüyüşü yaparak uzayda yürüyen ilk kadın oldu. Sovyetler Birliği Kahramanlık Madalyası ile iki kez taltif edildi.

Soyuz T-7'den sonra Ulusal Kadınlar Günü şerefine sadece kadın kozmonotlardan oluşan ikinci bir uçuş daha planlandıysa da gerek yeterli sayıda Soyuz T olmaması, gerekse Salyut 7'deki sorunlar nedeniyle bu proje iptal edildi. Savitskaya 1987'de RKK Energiya uzay teknolojisi kurumuna baştasarımcı olarak atandı.

Savitskaya aynı zamanda bir test ve spor pilotudur. 1974'ten itibaren MİG uçaklarıyla 18 uluslararası dünya rekoruna ve üç paraşütle atlama takım rekoruna imza attı. 1970'teki FAI Dünya Aerobatik Şampiyonasında birincilik kazandı.

Svetlana Savitskaya, Leonid Popov ve Aleksandr Serebrov ile birlikte gösteren 1983 yılı Sovyet pulu

Rusya Duma'sına Rusya Federasyonu Komünist Partisi'nden milletvekili seçildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Büyük Rus Kadınları web sitesi (İngilizce, Savitskaya'nın uzay yürüyüşü fotoğrafı var.) [1] 4 Temmuz 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.