Su samuru

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Su samuru
Yaşadığı dönem aralığı: 15,97-0 myö
orta miyosen-günümüz 
Bayağı su samuru (Lutra lutra)
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Mammalia
Takım: Carnivora
Familya: Mustelidae
Alt familya: Lutrinae
Bonaparte, 1838
Tip cins
Lutra
Brünnich, 1771
Cinsler
Amblonyx

Aonyx
Enhydra
Hydrictis
Lontra
Lutra
Lutrogale
Pteronura
Enhydriodon[1][2]
Algarolutra
Cyrnaonyx
Megalenhydris
Sardolutra
Siamogale
Teruelictis
Enhydritherium
Lartetictis
Limnonyx
Lutravus
Sivaonyx
Torolutra
Tyrrhenolutra

Vishnuonyx

Su samurları, Lutrinae alt familyasında bulunan etçil memelilerdir. Hala var olan 13 su samuru türü ya kısmen suda yaşar, ya tamamen suda yaşar ya da deniz ekosisteminde yaşar. Tükettikleri gıdalar ise balıklar ve omurgasızlardır. Lutrinae; diğer hayvanların yanında gelincikleri, porsukları, vizonları ve kutup porsuklarını da barındıran Mustelidae familyasının bir alt bölümüdür.

Su samurları, sucul ekosistemlerin önemli bir parçasıdır. Ekosisteme aşağıdaki katkıları vardır:

Yırtıcılık: Su samurları, balık, kabuklu deniz ürünleri, küçük memeliler ve kuşlar gibi birçok farklı türle beslenir. Bu, bu türlerin popülasyonlarını kontrol etmeye yardımcı olur ve ekosistemin dengesini korur.

Dağıtım: Su samurları, yiyecek aramak için sucul habitatlar arasında hareket eder. Bu, bitki ve hayvanların tohumlarını ve polenlerini dağıtmaya yardımcı olur ve ekosistemin çeşitliliğini artırır.

Habitat düzenlemesi: Su samurları, yuva yapmak ve avlamak için sucul habitatları düzenler. (Samur barajları, gölet ve tüneller) Bu, habitatın çeşitliliğini ve üretkenliğini artırır.

Su kalitesi: Su samurları, ölü hayvanları ve bitkileri tüketerek su kalitesini iyileştirir. Bu, diğer sucul yaşam için daha sağlıklı bir ortam sağlar.

Su samurlarının nesli tükenme tehlikesi altındadır. Habitat kaybı, kirlilik ve avlanma gibi nedenlerle sayıları azalmaktadır. Su samurlarının korunması, sucul ekosistemlerin sağlığını korumak için önemlidir.

İşte su samurlarının ekosisteme yaptığı bazı spesifik katkılar:

Balık popülasyonlarını kontrol ederek, aşırı avlanma ve su kirliliği gibi diğer tehditlerden kaynaklanan balık stoklarının çökmesini önlemeye yardımcı olurlar.

Sucul bitkilerin ve alglerin büyümesini kontrol ederek, su kalitesini iyileştirmeye yardımcı olurlar.

Sucul habitatların yapısını değiştirerek, diğer türlerin yaşaması için daha uygun hale gelmesine yardımcı olurlar. Su samurları, tatlı ve tuzlu su habitatlarında yaşayabilir. Tatlı sularda, nehirlerde, göllerde ve bataklıklarda yaşarken, tuzlu sularda, denizlerde ve okyanuslarda yaşar.

Su samurlarının tuzlu suya uyum sağlamasına yardımcı olan birçok özelliği vardır. Örneğin, derileri, tuzlu suyun vücutlarında tutulmasını önleyen özel bir yağ tabakası ile kaplıdır. Ayrıca, böbreklerinde, tuzlu suyu atmaya yardımcı olan bir sistem vardır.

Su samurları, tuzlu suda yaşayan birçok farklı türle beslenir. Örneğin, balık, kabuklu deniz ürünleri, küçük memeliler ve kuşlarla beslenir.

Türkiye'de su samurları, Karadeniz, Marmara ve Akdeniz kıyılarında tuzlu suda yaşar.

İşte su samurlarının tuzlu suda yaşamasını sağlayan bazı özellikler:

Tuzlu su geçirmez deri: Su samurlarının derileri, tuzlu suyun vücutlarında tutulmasını önleyen özel bir yağ tabakası ile kaplıdır. Bu yağ tabakası, su samurlarının derisinin kurumasını ve çatlamasını önlemeye yardımcı olur. Tuzlu su atma sistemi: Su samurlarının böbreklerinde, tuzlu suyu atmaya yardımcı olan bir sistem vardır. Bu sistem, su samurlarının vücutlarındaki tuzlu su miktarını kontrol etmesine yardımcı olur. Yağ tabakası: Su samurlarının vücutlarında, onları soğuktan ve sıcaktan koruyan bir yağ tabakası vardır. Bu yağ tabakası, su samurlarının tuzlu suda yüzerken vücut sıcaklıklarını korumalarına yardımcı olur. Kısa tüyler: Su samurlarının tüyleri kısadır. Bu, su samurlarının tuzlu suda yüzerken daha az su tutmasına yardımcı olur. Su samurları, tuzlu suda yaşayan önemli bir yırtıcıdır. Tuzlu suda yaşayan birçok farklı türle beslenerek, sucul ekosistemin sağlığını korur.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Lutrinae

Dev su samuru (Pteronura brasiliensis)

Kuzey Amerika su samuru (Lontra canadensis)

Marine otter (Lontra felina)

Southern river otter (Lontra provocax)

Neotropical river otter (Lontra longicaudis)

Deniz samuru (Enhydra lutris)

Spotted-necked otter (Hydrictis maculicollis)

Bayağı su samuru (Lutra lutra)

Hairy-nosed otter (Lutra sumatrana)

Japanese otter† (Lutra nippon)

Lutra euxena

Lutra castiglionis

Lutra simplicidens

Lutra trinacriae

Tırnaksız su samuru (Aonyx capensis)

Asya küçük tırnaklı su samuru (Aonyx cinerea)

Smooth-coated otter (Lutrogale perspicillata)

Cladogram, Koepfli ve diğerleri. 2008[3] ve Bininda-Emonds ve diğerleri. 1999[4]

Cins Lutra

Cins Hydrictis

Cins Lutrogale

Cins Lontra

Cins Pteronura

Cins Amblonyx

Cins Aonyx

Cins Enhydra

Cins †Megalenhydris
Cins †Sardolutra
Cins †Algarolutra
Cins †Cyrnaonyx
Cins †Teruelictis
Cins †Enhydriodon
Cins †Enhydritherium
Cins †Limnonyx
Cins †Lutravus
Cins †Sivaonyx
Cins †Torolutra
Cins †Tyrrhenolutra
Cins †Vishnuonyx
Cins †Siamogale

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Geraads, Denis; Alemseged, Zeresenay; Bobe, René; Reed, Denné (2011). "Enhydriodon dikikae, sp. nov. (Carnivora: Mammalia), a gigantic otter from the Pliocene of Dikika, Lower Awash, Ethiopia". Journal of Vertebrate Paleontology. 31 (2): 447-453. doi:10.1080/02724634.2011.550356. 
  2. ^ "The Bear Otter". 26 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Eylül 2020. 
  3. ^ Koepfli KP, Deere KA, Slater GJ; ve diğerleri. (2008). "Multigene phylogeny of the Mustelidae: Resolving relationships, tempo and biogeographic history of a mammalian adaptive radiation". BMC Biol. 6: 4-5. doi:10.1186/1741-7007-6-10. PMC 2276185 $2. PMID 18275614. 
  4. ^ Bininda-Emonds OR, Gittleman JL, Purvis A (1999). "Building large trees by combining phylogenetic information: a complete phylogeny of the extant Carnivora (Mammalia)" (PDF). Biol Rev Camb Philos Soc. 74 (2): 143-75. CiteSeerX 10.1.1.328.7194 $2. doi:10.1017/S0006323199005307. PMID 10396181. 26 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Eylül 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikitür'de konuyla ilgili taksonomik bilgiler bulunur: