Su kabağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Su kabağı
Courge encore verte.jpg
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Bölüm: Tracheophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Cucurbitales
Familya: Cucurbitaceae
Cins: Lagenaria
Tür: L. siceraria
İkili adlandırma
Lagenaria siceraria
(Molina) Standl., Publ. Field Mus. Nat. Hist., Bot. Ser. 3: 435 (1930).
Lagenaria siceraria var peregrina
Çeşitli su kabakları

Su kabağı (Lagenaria siceraria), kabakgiller (Cucurbitaceae) familyasından tek yıllık bir bitkidir. Sarılıcı bir bitki olduğu için, asma kabağı olarak da bilinir. Çeşitli şekil ve boyda olan türleri vardır. Genellikle sapı dar, alt kısmı şişmandır.

Kullanım alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskiden süs amaçlı olarak ya da içi boşaltılarak su kabı olarak kullanılırdı -ki bu son kullanımından dolayı bitki, su kabağı şeklinde adlandırılmıştır. Bunun yanı sıra baş tarafından dip tarafına doğru ortadan ikiye kesilip, sap ve kapak ilave edilerek saz yapımında da kullanıldığı görülmektedir [1]. Günümüzde kabak lamba, süs eşyası ve heykel yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca genellikle süs amaçlı kullanılan bir bitki olmasına karşın; bazı yörelerde yemeği de yapılmaktadır [2].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Türk Halk Çalgılarının Tarihi Gelişimi". 17 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 06-08 2007.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)
  2. ^ "Birecik Mutfağı". 2 Temmuz 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 06-08 2007.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]