İçeriğe atla

Stuart Sutcliffe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Stuart Sutcliffe
DoğumStuart Fergusson Victor Sutcliffe
23 Haziran 1940(1940-06-23)
Edinburgh, İskoçya
Ölüm10 Nisan 1962 (21 yaşında)
Hamburg, Batı Almanya
Tarzlarrock
MesleklerRessam, şair, yazar, müzisyen, artist
ÇalgılarBas gitar
Etkin yıllar1960 - 1961
İlişkili hareketlerThe Beatles

Stuart Sutcliffe (tam adı Stuart Fergusson Victor Sutcliffe, d. 23 Haziran 1940 - ö. 10 Nisan 1962) İskoç müzisyen ve sanatçı.

Beatles Öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Deniz subayı bir babanın ve bir öğretmen annenin çocuğu olan Sutcliffe 1940'ta İskoçya'da dünyaya gelmişti. Doğduğu gibi İngiltere'ye taşınan ailede baba uzun süre denizde olduğundan ortalıklarda olmuyordu. Sutcliffe okul yıllarında koroda şarkı söylüyordu. Liverpool sanat okulundayken John Lennon ile tanışmıştı. O sıralar 14 yaşında olan Stuart, resimdeki yeteneğiyle dikkat çekiyordu. Daha sonra McCartney ile de tanışan Sutcliffe ikilinin isteğiyle bir bas gitar alır ancak çok başarılı olamaz.Stuart ve John'ın yerde yatarken çekilmiş bir fotoğrafı gazetede gençliğin kötü gidişatı olarak gösterilmiştir.

The Beatles[değiştir | kaynağı değiştir]

Stuart Sutcliffe, 1959 yılında 75 pounda güzel bir tablosunu satar. John Lennon ve Paul McCartney, ona bu parayla bas gitar alması için ısrar ederler. Sutcliffe kazandığı parayı resim çalışmalarına harcamak ister, ancak arkadaşları tarafından ikna edilir. Böylece bir Hofner bas gitar alır ve The Beatles'a katılır.. (Anthology 1 adlı dokümanda Paul McCartney tarafından anlatılmıştır)

Sorun ise, Sutcliffe'in yeterince iyi çalamamasıydı. Diğer üyelerle çalarken zorlanmakta ve genelde konserlerde utangaçlığından ötürü sırtını seyirciye dönmekteydi. Hamburg'a geldiklerinde McCartney tarafından yeterli bulunmamaya ve onunla sözlü tartışmalara girmeye başladı. Birçok kişi tarafından müzikle değil de resimle devam etmesi tavsiye ediliyordu. Grup Almanya'da bir konser verirken yaşananlar sonucu üç eleman sınır dışı edilmişti ve hastalanan Sutcliffe bir süre daha Hamburg'da kalmıştı. Sanatçı, o zaman arkadaşı olan (sonradan nişanlandılar) Astrid Kirchherr'dan borç alıp Liverpool'a uçmuştu. Beatles'ın 1961'de Almanya'ya geri dönüşünde burada kalmaya karar vermişti. Grupla yaptığı bazı kayıtlar 1996'da Anthology 1'de gün ışığına çıkmıştır.. Ayrıca Sanatçının, o zamanlar The Silver Beetles olan gruba The Beatles adını öneren kişi olduğu söylenir.

Almanya yılları ve Sanatçılığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Stuart Sutcliffe, bir konser sonrası fotoğrafçı Astrid Kirchherr ile tanışmıştı. Kirchherr, grubun fotoğraflarını çekme teklifinde bulunmuştu ve böylece Sutcliffe ile daha yakınlaştılar ve yakın zamanda sevgili oldular. Genç sanatçı, müziği bırakıp sevgilisi gibi resme devam etmek istediğini söyledi. Ancak grupla da ilişkisini hiçbir zaman koparmadı. Çift 1961'de Liverpool'a gidip evlilik öncesi Sutcliffe ailesiyle görüştüler.

Sanatçı Hamburg Sanat Okulunda okumaya devam eder ve öğretmenleri tarafından büyük bir beğeniyle izlenir. Soyut dışavurumculuk tarzında resimler çizerdi. Genel olarak resimlerine ad vermezdi. Birçok eseri Almanya'da sergilenmeye değer bulunmuştur.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Sutcliffe bir gün Hamburg'da derste baş ağrısı yüzünden bayılır. Bu olay ileride birkaç kez daha yaşanır ancak doktorlar sorunu anlayamaz. Birkaç ay sonra kolunu bile kaldıramayan Sutcliffe, 10 Nisan 1962 yılında Kirchherr'in annesinin evinde rahatsızlanır. Annesi hemen işte olan Kirchherr'i, Kirchherr'da doktoru arar. Doktor eve gelir, ancak hemen bir ambulans çağrılmasını önerir. Stuart Sutcliffe, hastaneye giden ambulansta sevgilisinin kollarında can vermiştir. Beyin kanaması olarak belirlenen bir hastalığın başlangıcının nedeni hala bilinmemektedir. Ancak söylenilenlere göre Stuart Sutcliffe ve Lennon bir akşam barda sarhoş olurlar ve Lennon, başka bir sarhoş adamla kavgaya tutuşur. Onu kurtarmak isteyen Sutcliffe, kavganın ortasında kalır ve sarhoş adamlar tarafından öldüresiye dövülür. Hatta bu olay, Sutcliffe ile ilgili çekilen ve The Beatles'ın Hamburg günlerini anlatan Backbeat filminde kurgulanmıştır.

John Lennon uzun süre bu olaya inanamamıştır. Hatta o kadar çökmüştür ki, kendini alkole vermiştir. Yine de cenazesine katılmamıştır. Ancak bir Lennon/McCartney çalışması olan In My Life adlı şarkı, o ve Lennon'un çocukluk arkadaşı Pete için yazılmıştır. Şarkıdaki Some [friends] are dead and some are living/In my life I've loved them all bölümü oldukça dikkat çekicidir. Sevgilisi Astrid Kirchherr ise hastalandığı için cenazeye katılamamıştır.