Stein Rokkan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Stein Rokkan
Doğum4 Temmuz 1921(1921-07-04)
Vågan, Norveç
Ölüm22 Temmuz 1979 (58 yaşında)
Bergen, Norveç
MilliyetNorveçli
MeslekSiyaset bilimcisi, sosyolog

Stein Rokkan (4 Temmuz 1921, Vågan – 22 Temmuz 1979, Bergen), Norveçli Siyaset bilimcisi ve Sosyologdur. Bergen Üniversitesi'nde karşılaştırmalı siyaset konusunda profesörlük yapmıştır.

Yaşamı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Stein Rokkan Norveç'in kuzey uçlarındaki Lofoten takımadalarında doğdu ve yakınlardaki Narvik kasabasında büyüdü.[1] Aslen felsefe eğitimi gören Rokkan, 1940'larda ve 1950'lerde Arne Næss'in asistanı olarak onunla birlikte çalıştı. Daha sonra, başta siyasi partilerin ve Avrupalı ulus devletlerin oluşumu olmak üzere siyaset bilimiyle ilgilenmeye başladı. Seymour Martin Lipset ile ortak çalışmalar yapması da bu döneme denk gelir. Bu çalışmalar sayesinde "Lipset ve Rokkan" ikilisi, siyasal sosyoloji öğrencileri tarafından referans olarak kullanılmışlardır. Rokkan aynı zamanda sosyal bilimler için bilgisayar teknolojisinin kullanımının öncülerindendir. Diğer konuların da aralarında bulunduğu; Katalan milliyetçiliği, karşılaştırmalı tarih, parti sistemleri ve cleavage teorisi üzerine yazmıştır.

Rokkan Avrupa'daki egemen devlet ve millet oluşumu için kavramsal model silsilesinin yaratıcısıdır. 1970'ten 1973'e kadar Uluslararası Siyasal Bilimler Birliği'nde ve 1973'ten 1977'ye kadar UNESCO'nun International Social Science Council (ISSC) bölümünde de başkanlık yapmıştır. Ayrıca 1966'dan 1970'e kadar Uluslararası Sosyolojik Birlik'de başkan yardımcılığı yapmıştır ve European Consortium for Political Research'ün de (ECPR) kurucu ortağı ve 1970'ten 1976'ya kadarki yöneticisidir. Rokkan'ın şerefine 1981'den beri ISSC, ECPR ve Bergen Üniversitesi, Karşılaştırmalı Sosyal Bilimler Stein Rokkan Araştırma Ödülleri dağıtmaktadır.[2]

Seçkin çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Party Systems and Voter Alignments., Seymour Martin Lipset bu eserin ortak düzenleyicisidir (Free Press, 1967).
  • Building States and Nations. Shmuel Eisenstadt bu eserin ortak düzenleyicisidir (Sage, 1973).
  • Economy, Territory, Identity: Politics of West European Peripheries. Derek W. Urwin bu eserin ortak yazarıdır (Sage, 1983).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gatelangs i Narvik , B. 1 (Norveççe)
  2. ^ "Stein Rokkan Prize for Comparative Social Science Research". European Consortium for Political Research. 16 Ağustos 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2008. 

Diğer kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]