Stéphane Hessel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hessel, 2012

Stéphane Hessel (20 Ekim 1917, Berlin - 27 Şubat 2013, Paris) Fransız diplomat, direnişçi, yazar.

Ailesi, eğitimi ve geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kökeni Polonya yahudisi olan Heinrich Hessel'e dayanmakta olan Stéphane Hessel, Almanya'da doğmuş, 8 yaşındayken Paris'e yerleşmiş ve 1937 yılında Fransız vatandaşı olmuştur. École Normale Supérieure mezunudur, felsefe lisansı yapmıştır. 1939 yılında Anayasa Hukuku profesörü Boris Mirkine-Guetzevitch'in kızı Vitia ile evlenmiş ve 3 çocuğu olmuştur. 1941'de Londra'daki Özgür Fransa Kuvvetleri'ne girmiştir. Daha sonra Gestapo tarafından 36 kişi ile beraber tutuklanmış Dora ve Buchenwald Toplama Kampında kalmıştır. Tutuklananların pek çoğu öldürülmüş ya da hastalıktan ölmüş sadece Hessel dahil 3 kişi kurtulmuştur.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Dünya Savaşı sonrası Ekim 1945'te Dışişleri Sınavını (gaziler, tutuklular ve direnişçilere açılmış bir sınav) kazanmıştır. 1946 yılında, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi taslağını yazan komisyonun sekreterliğine getirilmiş, insan hakları ve sosyal sorunlara dair konularda belgeler toplamakla görevlendirilmiş, Bildiri'nin birinci bölümünün yazılmasına dolaylı yollardan katılmış, ayrıca Paris'te 1948 yılında Bildiri'nin imza töreninde ayrıcalıklı tanık olarak bulunmuştur. Çeşitli diplomatik görevlerde bulunmuş, 1977-1981 yıllarında BM Cenevre Ofisi nezdinde daimi temsilci olarak görev yapmış, 1981 yılında yaklaşık 30 yıldır tanıdığı François Mitterrand'ın cumhurbaşkanı seçilmesi ardından dışişleri bakanı Claude Cheysson'un isteği ile fransız dış politikalarında reform yapmak için görevlendirilmiş kalkınma yardımı ve işbirliği konularında temsilci olarak bakanlıklararası bürokrat atanmıştır. 1982 yılında Meclis Başkanı Louis Mermaz tarafından 3 yıllığına İşitsel-Görsel İletişim Yüksek Otoritesi[1] üyeliğine atanmıştır. Eşi 1986 yılında ölmüş ve kendisi 1987 yılında Christiane Chabry ile evlenmiştir. 1990 yılında Michel Rocard tarafından Entegrasyon Yüksek Kurulu'na atanmış ve üyelik görevini 1993 yılına dek sürdürmüştür. 1993 yılında Viyana'da İnsan Hakları Dünya Konferansı'nda Fransa'yı temsil etmiştir.

Siyasi çizgisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Pierre Mendès France'ın sadık bir dostu olmuş, Michel Rocard ile dostluk kurmuş, sosyalist çizgide yer almış, inanmış bir avrupalı olarak, 2009 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Europe Écologie listesini desteklemiş, 2012 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde François Hollande'ı desteklemiş, Sosyalist Parti'nin çeşitli mitinglerine gitmiştir. Sosyalist Parti'nin 2012 Toulouse Kurultayı'nda "Oser plus loin plus vite" (Daha ileriye daha çabuk cesaret etmek) Hareketi'nin ilk imzacısı olarak yer almış ve bu hareket beklenenin de üzerinde oy olarak %11,78 oranında oyla kurultayda 3. olmuştur.

Cezayir Savaşı'nda Fransa'yı eleştiren Hessel, Fransa'nın göçmen politikalarını da yıllarca eleştirmiştir. Ayrıca Gazze Savaşı'ndan dolayı İsrail'i eleştirmiş, İsrail'in savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlediğini belirtmiş, İsrail'e karşı boykot uygulanmasını istemiştir.

Indignez-vous! (Öfkelenin!)[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 yılında yazdığı Indignez-vous! adlı eser, Türkçeye Öfkelenin! olarak çevrilmiş 100 civarında ülkede 4 milyonun üzerinde satmıştır. Bu kitap Yunanistan'da, ABD'de (Wall Street işgali), İspanya'da (Los indignados) ilham kaynağı olmuştur.

Ölümü ve cenazesi[değiştir | kaynağı değiştir]

27 Şubat 2013 Çarşamba sabaha karşı 95 yaşında Paris'te ölmüştür. 7 Mart 2013'te Les Invalides'de düzenlenen cenaze törenine Fransa cumhurbaşkanı François Hollande, başbakan Jean-Marc Ayrault, meclis başkanı Claude Bartolone, senato başkanı Jean-Pierre Bel, Lille belediye başkanı Martine Aubry, adalet bakanı Christiane Taubira, sanayi bakanı Arnaud Montebourg, konut bakanı Cécile Duflot, hükümet sözcüsü Najat Vallaud-Belkacem, eski başbakanlar Michel Rocard, Lionel Jospin, eski içişleri bakanı Charles Pasqua ve yüzlerce kişi katılmıştır. Montparnasse Mezarlığı'na gömülmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 1982 yılında kurulmuş olup Türkiye'deki RTÜK'ün Fransa'daki karşılığına denk düşmektedir.