Jules ve Jim (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jules ve Jim
Jules et Jim
Filmin afişi
YönetmenFrançois Truffaut
Senarist
OyuncularJeanne Moreau
Oskar Werner
Henri Serre
Yapım yılı1962
Süre102 dakika
Ülke Fransa

Jules ve Jim, Henri-Pierre Roché'nin aynı adı taşıyan romanından uyarlanan, yönetmenliğini  François Truffaut'nun yaptığı 1962 yapımı bir Fransız filmidir.

Sinopsis[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Dünya Savaşı öncesi, Paris. Bir Fransız olan Jim ve Avusturyalı Jules ayrılmaz arkadaşlardır. İkisi de aynı kadına, Catherine'e aşık olurlar ancak Catherine ile evlenen Jules olur. Savaştan sonra Jim Avusturya'ya çiftin yanına gider. Catherine, Jules ile mutlu olmadığını itiraf eder. Jules, Catherine ve Jim'in ilişkisini kabul eder. Ancak Catherine hiçbir zaman tatmin olmaz ve sevgili seçimi ile ilgili sürekli karar değiştirir.

Detaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin başlangıcında Jules ve Jim birbirine çok yakın iki karakterdir, hatta ilişkileri Paris'te bazı dedikodulara bile neden olur.  Ancak ne zaman ki Catherine ile birlikte tatile çıkarlar, bu iki karakter mesafeli hale gelir ve ikisinin de Catherine'e âşık olduğu bir üçgenin içine girerler. Filmin ilk yarısında bir tür talihsizlik vardır, Jules Jim'i, Catherine'in onun karısı olacağı ve bu yüzden de ona kapılmaması gerektiği konusunda uyarır. İzleyici filmdeki trajik tarafın hemen farkına varır. Catherine'in yeni aşıkları olduğu ve savaşta birbirlerini öldürmekten korkan bu iki arkadaştan uzaklaştığı sıkıntılı bir I. Dünya Savaşı dönemi takip eder. Ateşkes'ten sonra, Jim ve Catherine arasındaki karmaşa giderek büyür ve bir çocuk sahibi olmak arzusu duymaya başlarlar. Bununla beraber, birliktelikleri ne olursa olsun Catherine'i sevmeyi vadeden Jules'ü rahatsız etmez. İki aşığı birbirine bağlayan tutku ve canlılık zamanla kaybolur ve yerini Catherine'in Jim'i öldürmek ile tehdit ettiği gergin ve fırtınalı bir havaya bırakır. Daha kötüsü ise kaçınılmazdır: Catherine arabasıyla Jim'i yıkık bir köprüye götürür, burada frenlere basmaz ve kendisiyle birlikte ölüme sürükler. Bu anı daha da ağırlaştıran, Catherine'in kontrolünde gerçekleştirdiği bir uçuştan çok kendiliğinden bir düşüş izlenimi vermesidir. Jules ise bu felaketi çaresizlik içerisinde izler.