Sosyal mesafe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İstanbul Metrosu'nda yer alan sosyal mesafe kuralına uyulması gerektiğini belirten bir etiket
İstanbul'daki İETT ve İstanbul Ulaşım otobüslerinde bulunan sosyal mesafe uyarısı

Sosyal mesafe veya sosyal alan, kişisel alan ile kamusal alan arasında kalan, bir kişinin kendisinden 120 ile 200 santimetre arasında değişen uzaklık.[1] Az tanınan ya da yeni tanışılan kişiler veya görece resmî görüşmelerde insanlar arasında bu mesafe bulunur.[1] Herhangi bir olay veya gereklilik üzerine bu mesafenin korunması durumuna ise sosyal uzaklaşma adı verilir.

Salgınlar ve diğer enfeksiyon hastalıklarında[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulaşıcı hastalıkların yayılmasını durdurmaya veya yavaşlatmaya yönelik bir dizi ilaç dışı enfeksiyon kontrol eylemidir. Sosyal mesafenin amacı; hastalık taşıyan kişilerin bulaştırma ve ölüm oranını en aza indirmek için enfeksiyon taşıyan kişiler ile enfekte olmayan kişiler arasındaki temas olasılığını azaltmaktır.

Sosyal mesafe, enfeksiyonun damlacık temasıyla (öksürme, tükürme veya hapşırma) bulaştığı durumlarda etkilidir; cinsel temas da dahil olmak üzere doğrudan fiziksel temas; dolaylı fiziksel temas (örneğin; fomit gibi kirli bir yüzeye dokunarak); veya hava yoluyla bulaşma (eğer mikroorganizma havada uzun süre hayatta kalabilirse).

Sosyal mesafe, enfeksiyonun öncelikle kontamine su, yiyecek veya sivrisinek veya diğer böcekler gibi taşıyıcılar yoluyla ve daha az sıklıkla kişiden kişiye bulaştığı durumlarda daha az etkili olabilir.

Sosyal mesafenin dezavantajları arasında yalnızlık, düşük verimlilik ve toplumsal yapı ile ilişkili faydaların kaybı gösterilebilir.

Sosyal mesafenin, mesafesi ülkelere göre değişmektedir. Türkiye'de sosyal mesafe uzaklığı 1.5 metredir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Sönmez, Ruhittin (5 Haziran 2017). "Mahremiyet alanı". Kocaeli Gazetesi. Kocaeli Gazetesi. 6 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2020.