Sivaslı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Sivaslı, Uşak sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 38°29′58″N, 29°41′1″E

Sivaslı
—  İlçe  —
Uşak Siyasi Haritası
Uşak Siyasi Haritası
Koordinatlar: 38°29′58″K 29°41′1″D / 38.49944°K 29.68361°D / 38.49944; 29.68361
Ülke Türkiye
İl Uşak
Coğrafî bölge Ege
Yönetim
 - Kaymakam Mutlu Akyol [1]
 - Belediye başkanı Nihat Sazlıgöl (CHP)
Yüzölçümü
 - Toplam 507 km2 (195,8 mi2)
Rakım 950 m (3.117 ft)
Nüfus (2014)[2]
 - Toplam 21,122
 - Kır 14,211
 - Şehir 6,911
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
Posta kodu 64800
İl alan kodu 0276
İl plaka kodu 64
İnternet sitesi: T.C. Sivaslı Kaymakamlığı

Sivaslı Belediye Başkanlığı Website. www.sivasli.bel.tr


Sivaslı, Uşak ilinin bir ilçesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivaslı ilçesi MÖ. 2500 yıllarına kadar Hitit hakimiyeti altında olan bölge bu tarihte Luvi istilasına uğramıştır. Hitit krallığı dağıldıktan sonra burasını, Ege göçleri sırasında boğazlardan gelen Frigyalılar mesken edinmiştir. MÖ 7. yüzyılda bu bölge Frigyalılar ve Lidyalılar arasında paylaştırılmıştır. Frigler döneminde altın dönemini yaşayan bölgede Sivaslı'nın 2 km. batısındaki Sebaste kenti kurulmuştur. Ayrıca bu kent Roma döneminde uzun süre piskoposluk merkezi olmuştur. MÖ 6. yüzyılda bütün Anadolu Pers İmparatorluğunun egemenliği altında idi. MÖ 4. yüzyılda Büyük İskender Pers İmparatorluğunu yıkar ve Anadolu'nun yeni hakimi olur. Bölgemizin hakimiyetini Makedonya devletinden sonra Bergama Krallığı daha sonra da MÖ 2. yüzyılı civarlarında Roma imparatorluğu devralır. MS. 395 yılına kadar Roma İmparatorluğu hakimiyeti altinda iken imparatorluğun ikiye ayrılması sonucu 700 yıl boyunca Bizans hakimiyetinde kalır. 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Anadolu'nun fethi ile görevlendirilen 1. Süleyman Sah, Uşak'ı Selçuklu devletine katmıştı. Bu tarihtten itibaren bir süre Selçukluların sınır bölgesi olan Uşak ve çevresi 160 yıl boyunca Bizanslılarla Selçuklular arasında el değiştirmiştir. Kesin olarak 1233 yılında Türk hakimiyetine girmiştir. Selçukluların dağılmasından sonraki beylikler döneminde Germiyanoğulları bölgede hakimiyet sürmüş, 1391 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanoğullarına katılmıştır. Fetret döneminde tekrar Germiyanoğulları'nın eline geçen bölge 2. Yakup Bey'in vasiyetiyle 1429 yılında Osmanlı Devletine katılmıştır. Sivaslı'nın Istiklal savaşımızda önemli bir yeri vardır. Sivaslı 1953 yılına kadar Uşak'a bağlı bir nahiye iken, 15 Temmuz 1953’te Uşak’ın il olmasıyla birlikte ilçe olmuştur.

İlçe için Sivaslı isminin kullanımına dair farklı rivayetler mevcuttur. Osmanlı dönemine ait kayıtlarda ilçenin ismi Sivaslı olarak geçmektedir. Bu rivayetlerden ilki, Türk döneminde bölgeye iskan edilen Sivas İli civarından bir kişinin yerleşmesiyle ilgilidir. Buna dair kanıt bulunamasa da ilçe tanıtımlarında yer almaktadır. Çünkü Osmanlı döneminde yerleşmeler isimlendirilirken genellikle boy adı ile isimlendirilmektedir. Örneğin yakın çevredeki Karahalilli, Karabedirli, Garip Hasan (Karbasan) yerleşimleri gibi. Bunun dışında akla daha yatkın olan isimlendirme Frig, Roma ve Bizans döneminin önemli yerleşme birimi olan Sebaste'den kaynaklanmıştır. İlçe merkezinin 2 km. batısında yer alan antik kent Sebaste (Yunanca Σεβαστή) klasik antik dönemde sıkça görülen bir yer ismiydi. Latince Augustus isminin dişi hali olan Augustanın Yunanca karşılığı Sebaste idi (Sebastus isminin dişi halidir). Bu ismi taşıyan eski şehirler Augustus veya daha sonra gelen Roma imparatorlarını onurlandırmayı amaçlardı. Roma dilinde b > v harfine dönüşür. Obsekion > Ovsekion (Uşak) dönüşümünde olduğu gibi. Sevaste ismi de Türklerin de bölgeye yerleşmesi ile zamanla Sivaslı'ya dönüşmüştür.

Coğrafi yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Girişten çıkışa kadar engebelidir.

Sivaslı, Ege bölgesinde (İç Batı Anadolu) Uşak iline bağlı bir ilçedir. Uşak'ın güneydoğusunda ve Uşak-Denizli Devlet Karayolunun 35 kilometresinde Bulkaz Dağları'nın eteklerinde kurulmuştur. 38-39 derece enlem, 29-30 derece boylam çizgileri arasındadır.

Sivaslı; kuzeyde Uşak Merkez İlçe, kuzeyde Banaz, doğuda Afyon'un Hocalar ilçesi, güneyde Denizli'nin Çivril ilçesi, güneybatıda Karahallı ilçesi, batıda Merkez ilçe toprakları ile çevrilidir.

İlçenin doğusunda Bulkaz Dağları mevcuttur. Bu dağlar Denizli-Uşak il sınırının olduğu yerde Kuruçay vadisi ile ikiye ayrılmış olup, güney kısmına Bulkaz Dağı, kuzey kısmına da Kocadağ adı verilir. Diğer yandan Afyon-Uşak doğal il sınırını oluştururlar. Yüksekliği 1990 metredir.

İlçenin geriye kalan arazisi genellikle düz olup, yer yer engebelidir. Topraklarından Büyük Menderes nehrinin bir kolu olan Banaz Çayı geçmektedir. Sivaslı 2. sınıf deprem bölgesinde bulunmaktadır.

Bitki örtüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Bitki örtüsünü bozkırlar ve çalılıklar teşkil eder. Dağlarda ise orman alanları geniş yer tutar. Ormanlarda en çok çam, ardıç ve meşe ağaçları bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçede Uşak yöresine hakim olan Akdeniz - Karasal geçiş iklimi hüküm sürer. Yıllık ortalama sıcaklık 12,5 derece; yıllık yağış ortalaması ise 540 mm.'dir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Son nüfus sayımına göre ilçenin toplam nüfusu; ilçe merkezi, kasaba ve köylerle birlikte 21.827'dir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçenin geçim kaynakları tarım, hayvancılık ve nakliyeciliktir. İlçe ekonomisinde 1960’lı yıllardan sonra Avrupa'ya işçi olarak giden kişilerin getirileri de önemli yer tutmaktadır. Bunların dışında ilçede; dokumacılık, halı-kilim, testi-bardak ve mermer ocakları gibi işletmeler de mevcuttur. Sivaslı’nın sucuk ve çileği çok meşhurdur. Her yıl Haziran ayının başında Çilek Festivali düzenlenir.

Tarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Tahıllardan arpa, buğday, mısır; yağlı tohumlulardan susam ve haşhaş yetiştirilen tarım ürünleri arasındadır.

Hayvancılık[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçede hayvancılık da gelişmiştir. Koyun, kıl keçişi ve sığır en çok beslenen hayvanlardır. Son yıllarda kümes hayvancılığı ve arıcılık da yapılmaktadır.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Mesire yerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Evrenli Mesire Yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivaslı ilçesinin 1 km doğusunda Bulkaz Dağı'nın eteklerinde bol sulu ve ağaçlıklı bir yerdir.Her sene burada çilek festivali olur.

Tarihi ve arkeolojik yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Payamalanı ve Selçikler beldesindeki Sebaste Harabeleri ilçenin tarihi zenginlikleri arasındadır.

Payamalanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivaslı ilçesine 8 km uzaklıkta olup klasik devir yerleşim alanıdır. Dört tepe üzerine kurulmuş olan şehrin büyük bir mezarlığı ve iki kilisesi vardır. Bizans zamanına beşiklik eden selçikler çok güzel yerdir.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçe merkezinde 3 Adet İlkokul. (Cumhuriyet İlkokulu, Atatürk İlkokulu, Muammer Yazgan İlkokulu) 3 Adet ortaokul. ( Cumhuriyet Ortaokulu, İmam Hatip Ortaokulu, 31 Ağustos Ortaokulu ) 3 Adet Lise (Dursun Yalım Fen Lisesi, Sivaslı İmam Hatip Lisesi, Sivaslı Anadolu Lisesi ) Bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.sivasli.gov.tr/?title=kaymakamimiz&m=Sayfalar&id=1858&ust=4&m_id=10
  2. ^ "2014 genel nüfus sayımı verileri" (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 10 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/6WFDf4OEW. Erişim tarihi: 10 Şubat 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]