Yayalar, Sivaslı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 38°27′N, 29°35′E

Yayalar
—  Köy  —
Uşak'ın Türkiye'deki konumu
Uşak'ın Türkiye'deki konumu
Yayalar'nın Uşak'da bulunduğu yer
Yayalar
Yayalar

Yayalar'ın Uşak'daki konumu

Koordinatlar: 38°27′K 29°35′D / 38.45°K 29.583°D / 38.45; 29.583
Ülke Türkiye Türkiye
İl Uşak
İlçe Sivaslı
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 1.823
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0276
İl plaka kodu
Posta kodu 64800
İnternet sitesi: [2]

Yayalar, Uşak ilinin Sivaslı ilçesine bağlı bir köydür. 1991 yılında belde olan yerleşim, 6360 sayılı kanunla 2014 yılında kapatılmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde eski dönemlere ait yerleşimlerin izleri görülmektedir. Köy sınırları içerisinde yer alan Kale Mevkisinde Roma dönemine ait bir yerleşimin kalıntıları bulunmaktadır. Köyün 2 km güneybatısındaki Ambarkaya Mevkisinde Tunç Çağı ve Roma dönemlerinde kullanılan yerleşimin izleri vardır. Kocamezar Mevkisinde de Roma dönemine ait mezarlara rastlanmaktadır.[1]

Yayalar yerleşiminden Osmanlı dönemine ait 1676 tarihli Avârız Defterinde bahsedilmiş olup, köyde 20 neferin yaşadığı belirtilmiştir.[2]

Köyün ilk adının Yahyalar olduğu ve zamanla Yayalar olarak değiştiği söylenmektedir.[kaynak belirtilmeli]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Uşak iline 40 km, Sivaslı ilçesine 12 km uzaklıktadır. Kuzeyde Azizler Köyü, güneyde Ağaçbeyli Köyü, batıda Budaklar Köyü, doğuda ise Tatar beldesi bulunmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2000
2000 2139
1990 2308

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün geçim kaynaklarını çiftçilik, ticaret, dokumacılık ve mevsimlik işçilik oluşturur. Tarım geçim kaynağının en önemli bölümünü oluşturmaktadır. Arpa, buğday, mısır, fasulye, nohut, tütün, haşhaş, ceviz ve üzüm yetiştirilmektedir. Sulak alanlarda daha çok aile ihtiyaçlarını karşılamak üzere sebze yetiştirilmekte olup, dere kenarlarında kavak yetiştiriciliği yapılmaktadır. Eski dönemlerdeki kadar yoğun olmamakla birlikte köyde büyükbaş ve küçükbaş hayvan besiciliği yapılır. Ticarette daha çok manavlık ve pazarcılıkla uğraşılır. Ayrıca köyde marangoz doğrama ve kaynak atölyeleri bulunmaktadır. 1990'lı yıllarda dokuma tezgâhları köyde çok yaygın olup, amerikan bezi (Kaput), tülbent ve sargı bezi üreten küçük işletmeler yerleşimde önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktayken teknolojik gelişmeler, ürün çeşitliliğinin artırılamaması ve ekonomik kriz neticesinde günümüzde bu işle geçimini sağlayan aile bulunmamaktadır. Köyden Uşak merkezde bulunan deri işleme fabrikalarında olmak üzere çeşitli ticarethanelerde çalışan çok sayıda köylü bulunmaktadır.

Alt ve üst yapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim ve orta okulu bulunmaktadır. Köyün içmesuyu ve kanalizasyon şebekesi mevcuttur. Köyde sağlık ocağı bulunmakta ve faal durumdadır. Köyde belde döneminden kalan düğün salonu da yer almaktadır. Karagür Deresi üzerinde DSİ tarafından sulama amacıyla yapılan ve 2011 yılında hizmete açılan Yayalar göleti bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]