İçeriğe atla

İç Batı Anadolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Haşhaş bölümde Afyon ve çevresinde yetiştirilen geleneksel bir tarım ürünüdür

İç Batı Anadolu ya da kısaca İç Ege, Ege Bölgesinin doğu kısmını oluşturan dağlık ve deniz etkisinden uzakta kalan bölümüdür. Ege Bölgesinin, İç Anadolu Bölgesiyle sınırı oluşturur. Kütahya, Afyon ve Uşak il merkezleri bu bölümde yer alır.

Murat Dağı (2312m), Emir dağı (2281m) ve Akdağ(2446m) gibi dağlar, bölümün başlıca yüzey şekillerini oluşturur. Bu dağlardan beslenen Gediz Nehri, Susurluk Nehri, Büyük Menderes Nehri ve Sakarya Nehrinin önemli bir kolu olan Porsuk Çayı, vadiler oluşturarak taşıdıkları suyu bölüm dışına aktarırlar. Ulubey Kanyonu, akarsuyun aşındırmasıyla oluşan bu vadilere bir örnektir. Bölümde yer alan Kula Volkanik Jeoparkı ve mermer yatakları bölümün sismik olarak geçmişte çok aktif olduğunun kanıtıdır.

İklim açısından, İç Batı Anadolu bölümünün tipik Akdeniz ikliminin görüldüğü Kıyı Ege bölümünden farkı, deniz etkisini olmayışı ve rakım etkenleri nedeniyle sık yaşanan don olayı ve kar yağışıdır. Bu fark bitki örtüsüne de yansımıştır. Meyvecilik yerini tahıl ürünlerine bırakmıştır.

Tarihsel olarak Frigya bölgesinin parçası içinde kalan bölüm toprakları, bu medeniyete ait eserler ile Roma antik kentler ve Anadolu Beylikleri dönemine ait geleneksel sivil sivil örneklerini içinde barındırır. Osmanlı Çini sanatının iki büyük merkezinden biri olan Kütahya yine bu bölüm içindedir.

Türk Kurtuluş Savaşının bir dönüm noktası olan Büyük Taaruz bölüm içinde gerçekleşmiştir. Bugün bu ilgili alan Başkomutan Tarihî Millî Parkı ismiyle ziyarete açıktır.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]