Erice, Sivaslı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 38°35′8″K 29°38′48″D / 38.58556°K 29.64667°D / 38.58556; 29.64667

Erice
—  Köy  —
Uşak
Uşak
Koordinatlar: 38°35′8″K 29°38′48″D / 38.58556°K 29.64667°D / 38.58556; 29.64667
Ülke Türkiye Türkiye
İl Uşak
İlçe Sivaslı
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 419
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0276
İl plaka kodu
Posta kodu 64890
İnternet sitesi: [2]

Erice, Uşak ilinin Sivaslı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün 2 km güneydoğusunda yer alan Koruiçi Mevkisinde yapılan incelemelerde Geç Roma dönemine ait mezarlık bulunmaktadır.[1] Erice Deresi'nde Ballık ve Meyanlı mevkilerinde kilise kalıntıları, mezarlar, Roma dönemine ait kitabeler tespit edilmiştir. Köyün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekte olup, 18. yüzyılda kurulduğu düşünülmektedir.[2]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, Uşak iline 30 km, Sivaslı ilçesine 14 km uzaklıktadır. Doğusunda Ketenlik (Kömürcüler Mahallesi), batısında Karaboyalık, güneyinde Yenierice köyleri, güneydoğusunda Sivaslı,kuzeyinde Banaz'ın Kızılcasöğüt Kasabası yer alır. Köy, Banaz'ı Sivaslıya bağlayan Devlet karayolu üzerinde yer almaktadır. Özellikle bu yolu Denizli-İstanbul istikametine giden araçlar yoğun olarak kullanmaktadırlar.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazların kurak kışların soğuk olduğu karasal iklim yaşanır.Kışları sık sık don olayları görülür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 473
2000 521
1990 591

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Banaz Çayı boyunca sulu tarım yapılmakta olduğundan tarımsal ürün olarak çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Hemen hemen her türlü tarımsal üretimin yapılabildiği köyde ekonomik değeri daha yüksek olan sebze ve meyvecilik ön planda olup giderek üretim artmaktadır. Son zamanlarda artan salatalık (hıyar) üretimi ile Uşak'ın ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılanmaktadır. Bunun yanında diğer sebze ve meyve üretimi de belli oranda yapılmaktadır. Banaz çayı boyunca yapılan kavakçılık da son yıllarda tekrar önem kazanmaya başlamıştır. Sulama imkanının olmadığı bölgelerde ise tahıl ve baklagil üretim ile bir miktar bağcılık yapılır. Son yıllardaki devletin getirmiş olduğu kısıtlamalardan dolayı haşhaş üretimi önemli ölçüde azalmıştır. Hayvancılık alanında da önemli gelişmeler olmuş son yıllarda büyük baş hayvan yetiştiriciliğine önem verilmiştir. Süt üretimi hızlı bir şekilde artmaktadır. Çevre köylerden toplana süt de fabrikaya gitmeden önce burada depolanmaktadır. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği giderek önemini yitirmeye başlamıştır. Koyunla uğraşanlar da bu işi bırakmaya başlamışlar bundan dolayıda sürüler hızlı bir şekilde azalmıştır. Son zamanlarda Uşak'a gidip günlük işlerde çalışanlarda artmaya başlamıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde su şebekesi vardır. Su şebekesi Uşak köylerinde ilklerden biridir. 1974 yılında su şebekesi kurulmuştur. Daha sonra köy halkının gayretleri ve Hacı Münip ARAS'ın büyük oranda katkıları ile ikinci bir su kaynağı su şebekesine eklenmiş ve uzun süreliğine köyün su problemi çözülmüştür. Köye Elektrik 1985 yılında köylünün de elektrik direklerinin dikmesi şeklindeki yardımları ile getirilmiştir. Kanalizasyon şebekesi bazı eksiklere rağmen 2007 yılında devreye girmiştir. Telefon köye öncelikle manuel olarak bağlanmış daha sonra 1994 yılında Yenierice köyüne yapılan otomatik santral ile birlikte bağlantı otomatik hale getirilmiştir. Otomatik santralin 2009 Mart itibarı ile ADSL özelliği eklenmiştir. Köyde bir sağlık evi bulunmakta burada bir ebe görev yapmaktadır.

Eğitim Öğretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu 1956 dan beri vardır. Köy ilköğretim okulunda 4 sınıfa kadar çocuklar öğrenim görebilmektedirler. 4. sınıftan itibaren taşımalı sistem ile Sivaslı 31. Ağustos İlköğretim okuluna gitmektedirler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]