Sis ve Gece

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sis ve Gece
Yönetmen Turgut Yasalar
Yapımcı Zafer Çelik
Turgut Yasalar
Temel Kerimoğlu
Baha Serter
Senarist Turgut Yasalar
Ahmet Ümit (roman)
Oyuncular Uğur Polat
Selma Ergeç
Oktay Kaynarca
İlyas Salman
Görüntü yönetmeni Gökhan Atılmış
Kurgu Mustafa Preşeva
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, Polisiye
Yapım yılı 2007
Çıkış tarih(ler)i 23 Şubat 2007
Süre 90 dk.
Ülke  Türkiye
Dil Türkçe
Hasılat 292,846 $[1]

Sis ve Gece, başrollerini Uğur Polat, Selma Ergeç, Oktay Kaynarca, Yetkin Dikinciler ve İlyas Salman 'ın paylaştığı, Ahmet Ümit’in aynı isimli romanının beyazperde uyarlaması olan, 2007'de Turgut Yasalar'ın senaryolaştırıp yönettiği bir filmdir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Gizli servis elemanı olan Sedat, iş ve özel hayat sorunları arasında sıkışıp kalmış, oldukça sıkıntılı günler geçirmektedir. Bir süre evvel, amiri olan yürekten bağlı olduğu Yıldırım’ın öldürülmesinin yıkımını üzerinden atamamışken sevdiği kadın Mine’nin de ortadan gizemli bir şekilde kaybolması, hayatını kabusa çevirir.

Sedat, Yıldırım’ın kendi teşkilatı tarafından öldürüldüğüne inanmakta ve Yıldırım’a olan bağlılığının kendisinin de teşkilat içinde pasifize edilmesine neden olduğunu düşünmektedir. Bütün bu buhranlı dönemlerde, içinde olduğu ve ailesinin de dolduramadığı boşluğu tek bir insanla kapatabilir. Resim öğrencisi olan Mine, Sedat’ın hayata tutunmasının tek dayanağı olmuştur. Ama artık o da yoktur ve bütün sevdikleri, hayatından teker teker çıkıp gitmektedir.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ (Türkçe) Box Office

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]