İçeriğe atla

Simon Vouet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Simon Vouet
Doğum9 Ocak 1590
Paris, Fransa
Ölüm30 Haziran 1649 (59 yaşında)
Paris, Fransa
MilliyetFransız
MeslekRessam, dekoratör
Angelica Vouet, 1638, Louvre

Simon Vouet (Fransızca Simon Vouet) (d. 9 Ocak 1590, Paris - ö. 30 Haziran 1649, Paris), Fransız ressam ve dekoratördür.

Çocukluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Çocukluğu Paris'te geçti. Yine bir ressam olan babası Laurent Vouet o sırada Louvre'da çalışıyordu. Fransa Kralı IV. Henri kendisine "Kraliyet Ahırları Ressamı" sanını vermişti. Babası çok sayıda dekor işleriyle uğraşırken, küçük Simon da kendisine yardım ediyordu. Simon Vouet 14 yaşına geldiğinde dışarıdan resim siparişleri alacak kadar ünlenmişti.

İstanbul yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

1611 yılında Simon Vouet Fransız Büyükelçiliği efradı arasında İstanbul'dadır. Burada gördüğü ve aklında tutabildiği kadarıyla Sultan I. Ahmet'in portresini yapar. Ayrıca Doğu kıyafetleri, türbanlar, kervanlar, Çin ipekleri, Hint kumaşları sonsuza kadar ressamın aklına kazınır. Resimlerindeki özel "kumaş estetiği" ve baş döndüren hafiflik de bu dönemin izleridir.

Venedik dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Simon Vouet 1612'de Venedik'e giderek Tiziano Vecellio, Paolo Veronese, Tintoretto gibi ressamlardan ders alır.

Roma yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

1614'te Roma'ya yerleşir. Burada çok sayıda sipariş alır. Siparişçileri arasında daha sonra VIII. Urbanus adıyla Papa olacak Kardinal Barberini de vardır.

Simon Vouet İtalya'da 1627 yılına kadar kalır. Bu dönemde Caravaggio ekolünün etkisi altındadır.

1624'te Roma'da bir güzel sanatlar akademisi olan Aziz Luka Akademisi'ne seçilir. 1626'da kendisine modellik de yapan genç Romalı öğrencisi Virginia da Vezzo (1606-1638) ile evlenir. Virginia daha sonra başarılı bir ressam olacak ve Simon Vouet'ye tam 10 çocuk doğuracaktır.

Paris'e dönüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

1627 yılında Fransa Kralı Roma'daki elçisi aracılığıyla ressamın Paris'e dönmesini istediğini kendisine iletir. Aynı senenin sonlarında Paris'e dönen Vouet'ye bir ev ve Louvre'da bir atölye verilir.

Vouet 1630 yılında XIII. Louis'nin Baş Ressam'ı olur. Artık Paris'te ve banliyölerindeki şatolarda, kiliselerde, asilzadelerin evlerinde çalışmak için daha fazla siparişler almaktadır. Çalıştığı yerler arasında Kral'ın Saint-Germain-en-Laye ve Rueil'deki şatoları, Kardinal Richelieu'nin sarayı da vardır. Bu çalışmaları çoğunlukla günümüze ulaşmış değilse de, Fontainebleau ve Palais Royal'deki şatolarda bazı parçalar kalmaktadır.

1638 yılında ressamın eşi bir doğum sırasında ölür. Simon Vouet birkaç yıl sonra genç dul bir kadınla ikinci evliliğini yapar.

Son yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

1640 XIII. Louis o sırada İtalya'da bulunan ünlü Fransız ressam Nicolas Poussin'i Paris'e getirtir ve sarayının Baş Ressam'ı yapar.

Poussin'in Paris'e dönüşüyle beraber işleri bir süreliğine azalan Vouet hayatının son yıllarında yine çok fazla sipariş almış ve bu yoğunluk bazı çalışmalarının kalitesini olumsuz etkilemiştir.

Simon Vouet 1649 yılında Paris'te ölmüştür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya müzelerindeki çalışmaları1 Ekim 2009 tarihinde Portuguese Web Archive sitesinde arşivlendi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]