André Le Nôtre

Vikipedi, özgür ansiklopedi
André Le Nôtre
Doğum12 Mart 1613 (411 yaşında)
Paris, Fransa
Ölüm15 Eylül 1700 (87 yaşında)
Paris, Fransa
MilliyetFransız
Evlilik
Françoise Langlois (e. 1640)
Çocuk(lar)3

Andre Le Notre (12 Mart 1613 - 15 Eylül 1700), 1645 ile 1700 yılları arasında Kral Louis XIV'in peyzaj ve bahçe mimarlığını yapmıştır.

En çok bilinen çalışması Versailles Sarayı'dır. Aynı zamanda Le Nôtre Chantilly, Château Fontainebleau, Racconigi, Saint-Cloud, Saint-Germain-en-Laye ve St. James's Park gibi birçok ünlü park ve bahçe tasarlamıştır. Vaux-le-Vicomte parkının yapımında Louis Le Vau ve Charles Le Brun gibi mimarlarla da çalışmıştır. Babası Jean Le Nôtre'de Kral Louis XIII'in bahçıvanlığını yapmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bahçıvan oluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

André bahçıvan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Babası ve büyükbabasının onu küçük yaşta eğitmelerinin verdiği avantajla bahçıvanlık mesleğini püf noktalarını kısa sürede anlamış ve baba mesleği olan bahçıvanlığa merak duymuştur.

Çalışkan gençlik dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanatın bütün alanlarına ilgi duyan André matematik, mimari, resim yapma gibi birçok alanda eğitim almıştır. Daha sonra Simon Vouet (Kral'ın ressamı)'in yanında çalışmaya başlamıştır burada klasik sanat ve perspektif eğitimleri almıştır. Ayrıca Simon Vouet'in arkadaşı olan François Mansart tarafından mimarlık eğitimi almıştır. Ve 40 yaşında bütün aldığı eğitimleri sergileyebiceği bir meslek olan bahçıvanlığı seçmiştir.

Bahçıvan olarak ilk günleri[değiştir | kaynağı değiştir]

André Le Nôtre kariyerine bahçıvanlığın yanı sıra bahçe ile ilgili tasarımlarda yapmıştır. Tasarımlarına Vaux-le-Vicomte şatosunun projesiyle başlamıştır, bu projesini Nicolas Fouquet'e göstermiş ve olumlu yanıt almıştır. Daha sonra Louis Le Vau ve Charles Le Brun ile ortak olmuş ve bu projesi onu dünyaca ünlü yapmıştır. Kral Louis tarafından Versailles Sarayı'nın bahçesinin restorasyonu sırasında işe alınmıştır. Versailles şehri ile ilgili olan projesi herkes tarafından dikkat çekmiştir, bu projesinde Avrupa'da o ana dek görülmemiş büyüklükte bir cadde tasarlamıştır. Ünü yayıldıktan sonra Fransa dışında da peyzaj ve bahçe mimarisinde önemli eserler vermiştir.

Sonraki yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayısız projeye imza atan Andre Barok döneminin en önemli mimarları ve peyzaj mimarları arasına girmiştir. Bahçe mimarisinde bir çığır açan André Le Nôtre 87 yaşında hayat gözlerini yummuştur. Mezarı Église Saint-Roch mezarlığındadır. Andre'nin eserleri farklı bakış açısı ve kusursuz geometrisiyle tanınmaktadır.