Artemisia Gentileschi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Artemisia Gentileschi (İtalyanca telaffuz: [arteˈmizja dʒentiˈleski]; 8 Temmuz 1593 – 1656), İtalyan Barok ressamı, bugün Caravaggio ardıllarının en başarılılarından birisi olarak kabul edilir. Kadın ressamların henüz kabul görmediği ve sanatsal bir topluluk olarak görülmediği bir dönemde Floransa'da Accademia di Arte del Disegno'ya kabul edilen ilk kadın oldu.

Artemisia Gentileschi Kutsal Kitap ve mitlerden alınan birçok güçlü ve acı çeken kadın karakteri eserlerinde konu edinmiştir: kurbanlar, intiharlar, savaşçılar olarak.

En bilinen eseri Yudit'in Holofernes'i Katledişi (Orta Çağ ve Barok sanatında bilindik bir konu), korkunç ve kanlı bir biçimde Holofernes'in kafasının kesilmesini konu edinir.[1] 17. yüzyılda bir kadın ressam olarak tecavüze uğraması ve tecavüz davası onun başarılarının gölgelenmesine sebep oldu. Uzun yıllar boyunca sıra dışı olarak nitelendirildi. Bugün neslinin en ilerici ve etkileyici ressamlarından biri olarak kabul edilir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lubbock, Tom (30 Eylül 2005). "Great Works: Judith and her Maidservant". The Independent. Londra. s. 30. 2 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2018.