Sihwa Gölü Gelgit Enerji Santrali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sihwa Gölü Gelgit Enerjisi Santrali

Sihwa Gölü Gelgit Enerji Santrali 2011 yılında 45 yıldır dünyanın en büyüğü olan 240 MW çıkış kapasiteli Rance Gelgit Santralini geride bırakarak, toplam 254 MW çıkış kapasitesiyle dünyanın en büyük gelgit enerjisi santrali olmuştur. Güney Kore Su Kaynakları Kurumu tarafından işletilmektedir. 

Gelgit barajı 1994’te inşa edilen set ile taşkınların etkilerini hafifletmiş ve tarımsal amaçlı kullanımını sağlamıştır. Her biri 25.4 MW kapasiteli on adet sualtı ampul türbinleri (bulb turbines) ile gelgitin gelen akıntısından güç elde edilir. Diğer akıntı kontrol noktalarından akmaya devam eder. Diğer enerji elde etme türlerine göre alışılmadık ve kısmen verimsiz olmasına rağmen mevcut toprak alanının kullanımı, su kullanımı, korunması, enerji üretilmesi ve çevresel kaygıların hepsini kapsayan karmaşık bir yaklaşım seçildi.

Gelgit elektrik santrali dolaylı çevresel faydaların yanında yenilenebilir enerji üretimi de sağlıyor. Set inşa edildikten sonra yeni oluşturulan Sihwa Gölü rezervuarındaki kirlilik düzeyi arttı ve gölün suyunu tarım için kullanışsız hale getirdi. 2004 yılında oluşan kirliliği temizlemesi umuduyla, geçici bir çözüm olarak deniz suyu akışı gelgit barajına tekrar serbest bırakıldı.

Projenin maliyeti Güney Kore Hükümeti'ne 313.5 milyar won (293 milyon US $) oldu. Megawatt başına yaklaşık olarak 1 milyon $ harcandı. Gelgitin işletilmesi için gerekli ortalama akış yüksekliği 5,6 metre, bahar gelgitleriyle 7,8 metredir. Projenin havza alanı başlangıçta 43 km² olarak hesaplansa da arazi ıslahı ve tatlı su barajı ile 30 km²‘ye düşmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyanın en büyük Gelgit Enerji Santrali – Sihwa Gölü, Kore