İçeriğe atla

Sihirli Şövalyeler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sihirli Şövalyeler
Manganın ilk cildi
魔法騎士 レイアース
(Majikku Naito Reiāsu)
TürKılıç ve büyü,[1] isekai,[2] mecha[3]
Manga
YazarCLAMP
YayımcıKodansha
Diğer yayımcı
DergiNakayoshi
Diğer dergi
DemografikShōjo
Yayın tarihiKasım 1993Nisan 1996
Cilt sayısı6
Anime televizyon dizisi
YönetmenToshihiro Hirano
Yapımcı
  • Mikihiro Iwata
  • Michihiko Suwa
  • Shigeki Nakamura
  • Masahito Yoshioka
Senarist
  • Keiko Maruo
  • Nanase Ohkawa
MüzikHayato Matsuo
StüdyoTokyo Movie Shinsha
Lisans
KanalNNS (ytv)
Diğer kanallar
Yayın tarihi 17 Ekim 1994 27 Kasım 1995
Bölüm sayısı49
Orijinal video animasyonu
Rayearth
YönetmenToshihiro Hirano
SenaristManabu Nakamura
MüzikToshihiko Sahashi
StüdyoTokyo Movie Shinsha
Lisans
Yayın tarihi 25 Temmuz 1997 10 Aralık 1997
Bölüm sayısı3

Sihirli Şövalyeler veya Magic Knight Rayearth (Japonca魔法騎士 レイアース, romanizeMajikku Naito Reiāsu), CLAMP tarafından yazılan bir manga serisidir. Seri, Kasım 1993-Nisan 1996 tarihleri arasında Kodansha'nın Nakayoshi dergisinde iki seri ve altı tankōbon cilt halinde yayınlandı. Seri, paralel evren fantezisi ve sihirli kız, mecha anime türlerinin sentezidir.

Tokyo Movie Shinsha tarafından hazırlana bir anime televizyon serisi Ekim 1994-Kasım 1995 tarihleri arasında iki sezon halinde yayınlandı. Rayearth adlı bir OVA serisi ise Temmuz-Aralık 1997 tarihleri arasında yayınlandı.

Hikaru Shidou, Umi Ryuuzaki, Fuu Hououji saygıdeğer okulları ile Tokyo Kulesi'ne geziye gelmişlerdir. Kızlar, birden etraflarını saran ışıkla adeta kör olurlar ve Efsanevi Sihirli Şövalyeleri Cephiro'ya çağıran bir ses duyarlar. Gökyüzünden geçerek başka bir dünyaya, Cephiro'ya düşerler. Oraya vardıklarında Usta Büyücü Clef ile karşılaşırlar ve Clef der ki: "[Cephiro'da], birinin isteğinin, gerçekliği daha iyiye veya daha kötüye değiştirebilme yeteneği vardır. İyi amaçlı bir dilek mucizeler yapabilecekken, insanların kalplerindeki karanlık korkular canavarlara dönüşebilir." Arzusu herkesinkinden daha güçlü olan bir kişi, Çekirdek (Haşira /Hashira), dualarıyla Cephiro'nun iyiliğinin devamlılığını sağlamaktan sorumludur.

İlk kısımda, mevcut Çekirdek (Haşira), Prenses Emeraude yüksek rahibi Zagato tarafından kaçırılmıştır. Onları Yüksek Büyücü Guru Clef (Guru Klef) karşılar ve Sephiro'getiriliş sebeplerini açıklar. Üç kız, üç Rün Tanrısı'nı (魔神, Maşin God) uyandırarak Prenses'i kurtarmadıkça kendi dünyalarına dönemeyeceklerdir. Yolculukları Kılıç Ustası'nı aramalarıyla başlar. Yolculuk boyunca rehberlik etmesi için kızlara, Mokona adlı tuhaf bir yaratık verilir. Sonunda Emeraude'a ulaştıklarında öğrenirler ki Prenses Zagato'ya âşık olmuştur ve bu sadece Cephiro'nun iyiliği için dua etmesini engellenmektedir. Çekirdek (Haşira) aşık olamaz ve bu yasaktır. Cephiro üzerinde hiç kimse Çekirdek (Haşira)'e zarar veremeyeceğinden Sihirli Şövalyeler'i kendisini öldürmeleri için çağırmıştır. Başka yol yoktur çünkü Cephiro'a hızlı bir yok olma sürecine girmiştir.

İkinci kısım, ilk sezondaki olayın neden olduğu karışıklıklardan bahsetmektedir: üç savaşan gezegen Cephiro'yu fethetme teşebbüslerinde bulunmaya başlamışlardır ve tüm gezegen yıkılmadan önce yeni bir Haşira seçilmelidir. Hikaru, Umi ve Fuu, Cephiro'ya bir kez daha çağrılır. Mangada daha sonra keşfedilir ki Cephiro'ya geri çağrılmalarından gizemli Mokona sorumludur ve aslında o Cephiro'nun ve Dünya'nın yaratıcısıdır. Animede, kızlar (özellikle de Hikaru), çok istedikleri için dönerler.

Sonunda, Hikaru, yeni Çekirdek (Haşira) seçilir. Bununla beraber, Hikaru gezegenin kaderinin sadece bir kişinin sorumluluğunda olmaması gerektiğine karar vererek, o kişinin özgürce yaşamasına ve sevmesine olanak tanımayan Çekirdek (Haşira) sistemine karşı çıkar.

Hikaru Shidō (獅堂 光, Shidō Hikaru)
Seslendiren: Hekiru Shiina
Hikaru sekizinci sınıf öğrencisi, yaşına göre kısa boylu ve erkeksiliği yüzünden sıklıkla alay edilen bir kızdır. Dik başlı, kararlı ve sadıktır. Ateşin Sihirli Şövalyesi'dir. Rün tanrısı Rayearth isimli tek boynuzlu, ateşten yeleli bir aslandır.

Umi Ryūzaki (龍咲 海, Ryūzaki Umi)

Seslendiren: Konami Yoshida
Umi, zengin bir ailenin tek çocuğudur. Çabuk sinirlenen ve başlangıçta aldırış etmeyen ancak bir görevi yerine getirmeye en uygun, fakat aynı zamanda da en isteksiz kişidir. Suyun Sihirli Şövalyesi'dir. Rün tanrısı Selece isimli mavi bir ejderhadır.

Fū Hōōji (鳳凰寺 風, Hōōji Fū)

Seslendiren: Hiroko Kasahara
Fū, aklın sesidir. Kitaplara borçlu olduğu yüksek bir zekası vardır. Sıklıkla kendinden şüphelendiği anlar yaşar fakat sonunda güçlü bir şekilde ortaya çıkar. Rüzgarın Sihirli Şövalyesi'dir. Rün tanrısı Windam isimli bir kuştur.

17 Ekim 1994'te Japon Yomiuri TV'de gösterime giren anime dizisi 27 Kasım 1995'te sona ermiştir. Toshihiro Hirano tarafından yönetildi ve Yomiuri TV-Tokyo Movie Shinsha(şu anda TMS Entertainment) iş birliği ile üretildi. Anime aslında 49 bölüm süren 2 sezondan oluşmaktaydı. Birleşik Devlerler'de dizinin lisansı Media Blasters tarafından alınmış ve dizi Bang Zoom! Entertainment tarafından dublajlanmıştır. Hem VHS hem de DVD olarak gösterime sunulmuştur. DVDlerde hem Japonca hem de İngilizce dil parçaları ve ayrıca ilk sezondaki her bir diskte İngiliz ses sanatçılarıyla (Julie Maddalena (Hikaru), Wendee Lee (Umi/Emeraude), Bridget Hoffman (Fuu), Kaeko Sakamoto (Mokona) ve Lex Lang (Zagato/Lantis) ile ayrı ayrı) yapılan röportajları da içeren ekstra özellikler vardır.[kaynak belirtilmeli]. Seri, Türkiye'de brt tarafından yayınlanmıştır.

Japonya'da manga ve TV dizisinin bitiminden birkaç yıl sonra üç bölümlük bir OVA gösterime sunuldu. OVA'nın adı yalnızca Rayearth idi ve hikâyesi orijinalinden biraz farklıydı. Karakterlerin hepsi aynı, fakat ilişkiler, yerler ve olaylar kökünden değişmişti. Burada Hikaru, Umi ve Fuu'nun yine aynı okula giden arkadaşlar olduklarını ve lise için mezun olacaklarını görüyoruz. Aniden (orijinal seriden oluşturulmuş olan Mokona haline gelen) garip bir peri önlerinde belirir. Aynı zamanda, garip yaratıklar ve büyücüler Tokyo şehrinde görünmeye başlar. Onlardan biri kızlara rehberlik yapan Clef'dir. Clef onları sırayla Mashinlerini uyaran Magic Knights yapar ve Cephiro'dan kötü büyücülere karşı savaşırlar. Bu büyücüler insanların dünyasını ele geçirmeye çalışmaktadırlar. Birleşik Devlerler'de dizinin lisansı Manga Entertainment tarafından alınmış.

Açılış müzikleri
# Adı Seslendiren Bölümler Dinle
1 ゆずれない願い (Yuzurenai Negai) Naomi Tamura 1-20
2 キライになれない (Kirai ni Narenai) Ayumi Nakamura 21-42
3 光と影を抱きしめたまま (Hikari to Kage wo Dakişimeta Mama) Naomi Tamura 43-49
Bitiş müzikleri
# Adı Seslendiren Bölümler Dinle
1 明日への勇気 (Asue no Yuuki) Keiko Yoşinari 1-20
2 ら・ら・ば・い~優しく抱かせて~ (Lullaby ~Yasaşiku Dakasete~) Minako Honda 21-42
3 いつか輝く (İtsuka Kagayaku) Keiko Yoşinari 43-49


Konuyla ilgili yayınlar

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ Legulalp, Serdar (28 Mayıs 2014). "Sword & Sorcery Fantasy Anime (Top Best List)". About.com. 12 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Aralık 2021. 
  2. ^ Loveridge, Lynzee (19 Ağustos 2017). "8 Anime That Were Isekai Before It Was Cool". Anime News Network. 6 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Aralık 2021. 
  3. ^ Shepard, Chris (January 8, 2002). "Rayearth OAV VHS 1-3 - Review". Anime News Network. 5 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Aralık 2021. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]