Sezen Aksu '88

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sezen Aksu '88
Sezen Aksu stüdyo albümü
Yayımlanma22 Şubat 1988
KaydedilmeMart - Kasım 1987 • (Stüdyo Gelişim İstanbul)
TarzPop
Süre51:10
DilTürkçe
ŞirketFono
YapımcıAhmet Güngörmüş
DerleyenOnno Tunç
Garo Mafyan
Atilla Özdemiroğlu
Ara Dinkjian
Sezen Aksu kronolojisi
Git
(1986)
Sezen Aksu '88
(1988)
Sezen Aksu Söylüyor
(1989)
Sezen Aksu '88 albümüne çekilmiş video klipler
 1. "Geçer"
  Yayımlanma: 22 Şubat 1988
 2. "Sultan Süleyman"
  Yayımlanma: 29 Şubat 1988
 3. "El Gibi"
  Yayımlanma: 7 Mart 1988
 4. "Bir Çocuk Sevdim"
  Yayımlanma: 22 Nisan 1988
 5. "Sarışın"
  Yayımlanma: 17 Mayıs 1988
 6. "Unut"
  Yayımlanma: 18 Mayıs 1988
 7. "Oldu mu?"
  Yayımlanma: 2 Temmuz 1988
 8. "Kavaklar"
  Yayımlanma: 26 Eylül 1988
 9. "Bir Kuş Uçur (Hep Karanlık)"
  Yayımlanma: 7 Kasım 1988
 10. "Seni İstiyorum"
  Yayımlanma: 31 Aralık 1988

Sezen Aksu '88, Türk şarkıcı Sezen Aksu'nun sekizinci stüdyo albümüdür. 22 Şubat 1988'de Fono Müzik tarafından yayımlandı. 1986 yılında yayınlanan Git albümünden sonra bu şirketten çıkardığı ikinci albüm olmuştur. Sen Ağlama (1984) ve Git (1986) albümlerinin büyük başarısından sonra bu albümde de çoğunluğu Onno Tunç olmak üzere Garo Mafyan, Ara Dinkjian ve Atilla Özdemiroğlu gibi müzisyenlerle çalıştı. Metin Altıok'a ait "Kavaklar" adlı şiir ve Kayahan'a ait "Bir Kuş Uçur (Hep Karanlık)" adlı parçanın sözleri haricinde Sezen Aksu, albümde yer alan parçaları Aysel Gürel ile birlikte yazdı. İstanbul'da yer alan Stüdyo Gelişim İstanbul'da gerçekleşen kayıtlar yedi ay kadar sürdü. On iki parçadan oluşan albümden ilk olarak albümle aynı gün "Geçer" adlı parçanın video klibi yayınlandı.

Albümün şarkıları genel anlamda pop tarzını barındırarak bazen elektronik altyapılara ve bazen de dans ritimlerine yer verdi. Müzik eleştirmenleri albüm için karışık eleştiriler sunarak sözleri, besteleri ile altyapıları övdü. Albümün fotoğraflarını Erol Atar çekti. Kartonet tasarımındaki illustrasyon ise Ahmet Dura tarafından tasarlandı. On iki parça yer alan albümdeki on parçaya video klip çekildi ve bu şarkıların tamamı Türkiye'de hit olarak liste başarısı yakaladı. Albümden yayınlanan tüm parçalar listelere girmeyi başardı. Albümden yayınlanan bazı parçalara TRT 1'de yayınlanan programlarda video klip çekildi. Aşkın Nur Yengi, Harun Kolçak ve Sertab Erener gibi isimlerin back vokallerde yer aldığı albüm 1,5 milyon kopya satarak dönemin ve Türk pop tarihinin en çok satan albümlerinden birisi oldu. Altyapısı ve albümde yer alan besteler ile Türk pop müziğinin yükselişinde dönüm noktalarından birisi olmuştur.

Arka plan ve yayınlanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de listesiler de liste başı olan "Git", "Değer mi?" ve "Yalnızca Sitem" şarkılarına yer veren yedinci stüdyo albümü Git' 1986 sonunda Fono etiketiyle yayımlayan Sezen Aksu, aynı yıl Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra adlı müzikalde sahne alıyordu.[1][2] 1987 yılının ilk aylarında, önceki albümlerinde de birlikte çalıştığı besteci ve aranjör Onno Tunç ile bir sonraki stüdyo albümü üzerinde çalışmaya başladı. Kendi albümü için yaptığı hazırlıklarla eş zamanlı olarak Erol Evgin ve Aysun Kocatepe gibi sanatçılara da şarkılar yazdı.[3][4] 1986 yılının sonlarında, 1988 yılında satışa sunacağı yeni albümünde 1982 yılından beri çalıştığı Onno Tunç ile çalıştığından bahsetti ve albümün kayıtları için 1987 yılının ilk aylarında stüdyoya girdi. 1987 yılında albümün kayıtları devam ederken albümde yer alacak olan parçalardan bazılarının demo versiyonlarını konserlerde seslendirdi. 1987 yılının sonlarına doğru albümde yer alacak olan parçalar şekillenmeye başladı. Albüm için 12 parça kaydedildi. 1988 yılının ilk aylarında TRT 1'de yayınlanan programda "Geçer" adlı parçayı seslendirdi.[5]

Aynı dönemde, Erol Atar tarafından çekilen albüm fotoğrafları da paylaşıldı. 22 Şubat 1988 tarihine gelindiğinde sekizinci, Sezen Aksu albümü Sezen Aksu '88, Fono Müzik etiketiyle yayınlandı. İlk aylarında yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başaran albüm, en çok satan listelerinde en çok ilk sıralara yükseldi. Albüm toplamda 1,5 milyon satış rakamına ulaştı. Metin Altıok'un yazdığı "Kavaklar" ve Kayahan'ın yazdığı "Bir Kuş Uçur (Hep Karanlık)" adlı parçaların haricinde tüm şarkılar Sezen Aksu ve Aysel Gürel tarafından yazıldı.[6] "Sarışın" adlı parçanın müziğini Ara Dinkjian besteledi. "Geçer", "Sultan Süleyman", "Oldu mu?", "Kavaklar", "Seni İstiyorum" ve "Bir Çocuk Sevdim" gibi parçaların müziklerini Onno Tunç besteledi. "Hasret" adlı parçanın bestesini ve düzenlemelerini Atilla Özdemiroğlu, "Unut" adlı parçanınkini ise Garo Mafyan yapmıştır. Albümün kayıtlarında Aşkın Nur Yengi, Fahir Atakoğlu, Harun Kolçak, Jeyan Erpi ve Onno Tunç (sadece "Kavaklar" adlı parçada) back vokallerde yer aldılar.

Müzik ve sözler[değiştir | kaynağı değiştir]

Albüm, etnik ve slow müzik etkisindeki bir pop albümü olarak geliştirildi ve çeşitli dans müziği efektleriyle bezendi. Sezen Aksu, 1980'li yılların başından itibaren albümlerinde çalıştığı Onno Tunç yer almıştır.[7] 1987 yılı içerisinde bir çok şarkı üzerinde çalıştı, ancak bunların sadece on iki tanesi albüme dahil edildi. Albüm, Mart-Kasım 1987 tarihleri arasında kaydedildi. Sezen Aksu, "Geçer", "El Gibi", "Unut", "Bir Çocuk Sevdim" ve "Hayır" gibi parçaların sözlerini yazdı. Aysel Gürel "Sarışın", "Sultan Süleyman" ve "Hasret" gibi parçaların sözlerini yazarken "Seni İstiyorum" adlı parçanın sözlerini Sezen Aksu ile birlikte yazdı. "Kavaklar" adlı parça Metin Altıok'un şiiridir. "Bir Kuş Uçur (Hep Karanlık)" adlı parçanın sözleri ve müziği Kayahan'a aittir. Parçanın düzenlemelerini Onno Tunç ile birlikte yapmıştır. Bestesi Ara Dinkjiyan'a, sözleri Aysel Gürel'e ait olan "Sarışın" adlı parça, pop şarkısında ud, cümbüş, saz ve curanın bu şekilde kullanılması TRT'nin yasaklarına rağmen albüme konuldu.[8]

Şarkının orijinal versiyonu, Ara Dinkjiyan, Arto Tunçboyacıyan, Armen Donelian ve Marc Johnson'dan oluşan Night Ark adlı grubun 1986 yılında ABD'de yayımlanan ilk albümleri Picture albümünde yer almaktadır.[9] Parçanın albümdeki adı ise "Homecoming"'dir. Albümdeki beş parçanın müziklerini ve düzenlemelerini Onno Tunç yapmıştır. "Unut" adlı parçanın müziğini ve düzenlemelerini Garo Mafyan yaptı. "Hasret" adlı parçanın müziğini Atilla Özdemiroğlu, 1985 yılında yayınlanan başrolünde Hülya Koçyiğit ve Talat Bulut'un oynadığı Kurbağalar adlı film için bestelemiş ve 23. Altın Portakal Film Festivali'nde en iyi film müziği ödülünü kazanmıştır.[10][11] Daha sonra Aysel Gürel'in yazdığı sözlerle albüme konuldu. Aysel Gürel şarkı sözlerini yazarken daha önce Asu Maralman'ın 1980 yılında yayınlanan Bağrı Yanık Dostlara albümü için yazdığı "Dört Duvar" adlı parçadan sözleri de bu parçaya ekledi. Albümde sekiz slow parça, dört hareketli parça yer aldı.[12]

Kayıt[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümün kayıtları 1987 yılı içerisinde İstanbul'da yer alan Stüdyo Gelişim İstanbul'da yapıldı. Önceki albümlerindeki gibi Onno Tunç, Garo Mafyan ve Atilla Özdemiroğlu ile birlikte çalıştı. Albümün ilk ve çıkış parçası olan "Sarışın"'nın adlı parçanın müziğini besteleyen Ara Dinkjian ile ilk defa bu albümde çalıştır. Yapımcılığını Ahmet Güngörmüş'ün üstlendiği albümün konseptini Sezen Aksu, Onno Tunç ile birlikte tasarladı. Mustafa Oğuz koordinatörlüğünde kaydedilen albümün kayıt ve mikslerini Mark Enzo yaptı. 12 parçadan oluşan albümde bağlamada Zeki Adsız, bas gitarda Gürol Ağırbaş ve Onno Tunç, cümbüşte Erkan Oğur ve Onno Tunç, davulda Cezmi Başeğmez ve Cengiz Teoman, gitarda Selçuk Başar ve Erdem Sökmen, kanunda Taner Sayacıoğlu, neyde Aziz Şenol Filiz, ud da Münir Beken ve perküsyonda Arto Tunçboyacıyan yer aldı. Geri vokallerde Aşkın Nur Yengi, Fahir Atakoğlu, Harun Kolçak, Sertab Erener ve Jeyan Erpi yer aldı.

"Hasret" adlı parçada Süheyla Dura geri vokalde yer alırken, "Kavaklar" adlı parçada Onno Tunç yer aldı. Kayıt sekiz ay kadar sürdü. Onno Tunç albümde beste ve düzenlemelerin yanı sıra farklı enstrümanlarla da albüme katkıda bulundu.[13]

Şarkı listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ıMüzik Süre
1. "Sarışın"  Aysel GürelAra Dinkjian 4:32
2. "Geçer"  Sezen AksuOnno Tunç 4:20
3. "Sultan Süleyman"  Aysel GürelOnno Tunç 3:47
4. "El Gibi"  Sezen AksuSezen Aksu 4:20
5. "Unut"  Sezen AksuGaro Mafyan 4:53
6. "Oldu mu?"  Sezen AksuOnno Tunç 5:00
7. "Kavaklar"  Metin AltıokOnno Tunç 4:50
8. "Bir Çocuk Sevdim"  Sezen AksuOnno Tunç 4:55
9. "Hasret"  Aysel GürelAtilla Özdemiroğlu 4:52
10. "Bir Kuş Uçur (Hep Karanlık)"  KayahanKayahan 3:34
11. "Hayır"  Sezen AksuSezen Aksu 4:33
12. "Seni İstiyorum"  Sezen Aksu , Aysel GürelOnno Tunç 4:01
 • Metin Altıok'un bir şiir olup sözleri ve müziği Onno Tunç tarafından yazılan, albümde yedinci sırada bulunan "Kavaklar" isimli şarkı Sezen Aksu tarafından seslendirilmiştir.

Yapım görevlileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Sezen Aksu - Git..." Albüm. Discogs. Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2023. 
 2. ^ "Bin Yıl Önce". Müzikal tiyatro. IMDb. Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2023. 
 3. ^ "Erol Evgin '88". Albüm. Discogs. Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2023. 
 4. ^ "Aysun Kocatepe – Neler Olacak, Neler?". Albüm. Discogs. Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2023. 
 5. ^ "Sezen Aksu - Geçer". Albüm. Youtube, TRT 1. 29 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2023. 
 6. ^ "Aysun Kocatepe – Ah, Kavaklar!". Haber. Milliyet. 17 Mayıs 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2023. 
 7. ^ "Onno Tunç: Duygularımızın yol arkadaşı". Sabah Gazetesi. 9 Ocak 2010. 6 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2019. 
 8. ^ "Sezen Aksu Söylüyor". Haber. Milliyet. 17 Mayıs 1988 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2023. 
 9. ^ "Night Ark – Picture". Albüm. Discogs. Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2024. 
 10. ^ "Hasret - Kurbağalar (1985)". Albüm. Youtube. 10 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2024. 
 11. ^ "Kurbağalar". Albüm. Türk Sineması Araştırmaları. 2 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2024. 
 12. ^ "Asu Maralman – Bağrı Yanık Dostlara". Albüm. Discogs. Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2024. 
 13. ^ "Sezen Aksu – Sezen Aksu '88". Albüm. Discogs. Kasım 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2024. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

sezen-aksu com23 Ekim 2005 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.