Seyitömer, Kütahya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Seyitömer
Map
Ülke Türkiye
İl Kütahya
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)

Seyitömer, Kütahya'ya bağlı, merkeze yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunan beldedir. Nüfusu 2500-2000 arasındadır. Seyitömer 1972 yılında belde haline gelmiştir eski yerleşim yerinin altında linyit yataklarının olması sebebiyle, yerleşim yeri 5 kilometre kuzeybatısına taşınmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Seyitömer Beldesinin geçmişe Selçuklulara kadar dayanmaktadır. Seyitömer beldesinin etrafında bulunan Kızık, Kınık gibi Selçuklu boylarının adını taşıyan köylerin bulunması, Seyitömer Beldesi ve çevresinin Selçuklular zamanında Türklerin eline geçtiğini ve iskan edildiği ortaya koymaktadır.Tarihi belgelerden anlaşıldığına göre, Seyitömer'in geçmişteki ismi Şeyh Ömer'dir. Bu isim, Şeyh Ömer hazretleirnden alınmıştır. Şeyh Ömer adı, daha sonraki dönemlerde Seydiömer ve Cumhuriyet döneminde ise Seyitömer olarak değişmiştir.

Seyitömer Beldesi, Osmanlı döneminde önce Kalınviran kazasına bağlıdır. Daha sonra Gümüş nahiyesine bağlı olan Seyitömer, bir arada Gümüş Seydiömer olarak merkez nahiye olmuştur. Rivayetler arasında Seyitömer'in üç köyün birleşmesiyle oluşmasından oluştuğu söylenmektedir. Seyitömer'in birleştiği köylerden biri olarak ifade edilen Demirciler köyünün varlığı ve şimdiki yerleşim yerinde o dönemki adıyla"Temircüler" adıyla meskun olduğu tespit edilmiştir. (1)

Seyitömer Termik Santrali[değiştir | kaynağı değiştir]

Seyitömer Termik Santrali ismi belde ile özdeşleşmiştir. 2013 yılından itibaren özel sektöre devredilmiştir. (2)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

(1) https://web.archive.org/web/20120621030844/http://www.seyitomer.bel.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=83&Itemid=195
(2) http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1275211-seyitomer-ihalesini-celikler-insaat-aldi30 Aralık 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.