Sabuncupınar, Kütahya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sabuncupınar
—  Köy  —
Kütahya
Kütahya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kütahya
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu BölgesiNezire Arabacı
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 296
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu
İl plaka kodu
İnternet sitesi: [2]

Sabuncupınar köyü Kütahya merkezine bağlıdır. Bu köyde Hıdırellez Pilav Şenlikleri düzenlenmektedir. Merkeze 35 km uzaklıktadır. Köyde sağlık ocağı, taşımacılık sistemli İlköğretim okulu, Orman Bölge Şefliği, Tren İstasyonu mevcuttur. PTT Şubesi bazı yerlerde olduğu gibi tasarruf tedbirleri nedeniyle kapatılmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabuncupınar köyüne Bulgaristan'dan önce 7 hane gelerek yerleşmiştir. Bunlar ; Hacı Yunus, Hasan Çavuş, Devlet Yusuf, Hacı Salih, İsa Dayı, Hacı Şakir, Mehmet Usta'dır. Daha sonra 8. aile olarak Bakkal Hasan gelerek köye yerleşmiştir. Köyün ilk ismi Armuteli Nahiyesiymiş. Daha sonra Bulgaristan'dan pek çok aile gelerek köye yerleşmiştir. Köyde karakol - nahiye müdürü ve nüfus müdürü bulunmaktaymış. Daha sonra köyün ismi suyunun güzelliğinden dolayı Sabuncupınar Nahiyesi diye değiştirilmiştir. Nahiyelerin 1980 yıllarında kaldırılmasıyla köy statüsüne inmiştir.

Sabuncupınar denmesinin nedeni bir rivayete göre de ; suyunun hiç kireçsiz olması, elini sabunla yıkadıkça halen köpüklü olarak akması ve cildi yumuşatmasıdır. 2. rivayete göre de; cilt hastalıklı bir yabancı köye gelir. Köy misafirhanesinde ağırlanır ve kaldığı sürece köyün suyu ile elini yüzünü yıkar, bakar ki cilt yaraları iyileşir. "Suyunuz çok şifalı, benim tüm yaralarımı iyileştirdi, bu nahiyenin ismini Sabuncupınar koyun" der ve isminin buradan aldığı söylenir.

Köyün ortasındaki içme suyumuz o zamanlar yerden kaynak olarak çıkar ve orada bir gölet oluşturur. Çevre köylerden Fındık -Seydiköy ve bizim köyün hayvanları buradan su içerler. Daha sonra suyun güzelliğinden dolayı burada büyük bir çeşme yapılır. Halen bu su köyün içme suyu ihtiyacını karşılar.

köy Kurtuluş Savaşı'nda Yunanlar tarafından işgale uğrar. Kurtuluş Savaşı'nda pek çok çetin savaşlara sahne olur. Yunanlar yurdumuzdan atılırken köyü yakıp yıkarak giderler.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulgaristan Türkleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

köyde şu anda 155 hane bulunmaktadır. Nüfusu 250 civarındadır. Yazın bu sayı 350 kişiye yaklaşmaktadır. köy Kütahya'nın tarihi bir köyüdür. Seydiköy'e 6 km uzaklıktadır. Kütahya'ya ise 30 km uzaklıktadır...

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre belde nüfus verileri
2007 296
2000 343
1997 407

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]