Güvem, Kütahya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Güvem
—  Köy  —
Kütahya
Kütahya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kütahya
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 144
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0274
İl plaka kodu
Posta kodu 43000
İnternet sitesi: [2]

Güvem, Kütahya ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Gövem koyu karakeceli kabilesini kuran molla Davut eroğlu tarafından kurtulmuştur(-: bence burada her yazana inanmayin çünkü herkes yazabiliyor) davut yalan söylüyor ben kurdum

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendine has gelenek ve göreneklere sahiptir. Tirit, yoğurtlu çorba(düğün çorbası), ev baklavası gibi yemek çeşitliliği vardır. Köy kültüründe geniş bir yer kaplayan köy odaları eşsiz sohbet ve birleşme yerleridir. Köy odaları aynı zamanda misafirleri ağırlamak için kullanılır. Yaz aylarında köye gelen biçer döver sahipleri, konak adı altında bu odalarda misafir edilir.

Dini bayramlarda köylülerin bir arada yemek yediği mekanlar da bu odalardır. Her oda, çevresindeki köy sakinleri tarafından kullanılır. Kendi oturdukları muhitteki odaları kullanması gereken köy sakinlerinin izinsiz olarak farklı odaları kullanmaları hoş karşılanmaz.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kütahya merkezine 28 km uzaklıkta orman kenarına kurulmuş bir köydür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Genel Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy merkeze bağlıdır.Orman yönünden zengin ve bol meşe arazisine sahiptir.Verimli tarım arazileri vardır,makinalı tarım yapılmaktadır.Köy halkı ılımlı,dürüst,misafirperver bir yapıdadır.Yerel dilde GÖVEM olarak bilinir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 93
2000 144
1997 166

Köy, Kütahya Merkez ilçe başta olmak üzere dışarıya göç veren bir konumdadır. Yaz aylarında hasat zamanı kalabalıklaşır. Genç kuşak, iş bulmak amacıyla Merkez ilçeye göç etmektedir.

Köyden kente göçün yol açtığı tipik sosyolojik durumlar Gövem köyünden Merkez ilçeye göç eden insanlar için de geçerlidir. Köylünün göç ettiği yerlerde de birbirleriyle olan sıkı ilişkilerini devam ettirdiği görülür. Kendi köylüsü ve akrabaları dışında kişilerle samimi ilişkiler kurmaktan kaçınırlar. Zamanla şehir hayatına alışan ve kent kültürüne adapte olan Gövemlilerin dışarıyla ilişkilerinin arttığı ve yabancılarla da samimi ilişkiler kurdukları gözlemlenmiştir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Buğday, Arpa ve nohut yetiştirilen başlıca tarım ürünleridir. Köyde az da olsa arıcılık yapılmaktadır. Küçük baş hayvancılığa geçmişte olduğu kadar rağbet edilmemektedir. Hemen hemen her ailenin damında iki ya da üç kadar büyük baş hayvanı bulunmaktadır. Bu hayvanlar her sabah sığır çobanları tarafından toplanmakta, gün boyunca güdülmekte ve gün batımında köye geri getirilmektedir.2013 yılımda koyun 1 kılometre yakınına bır kultur mantarı fabrıkası acılmıstır.koyluler orda ucretlı olarak calısıyordur.

Köylüler küçük ihtiyaçlarını genellikle köy bakkalından karşılamaktadırlar. Bunun yanında Aslanapa ilçesinde kurulan pazardan ve Kütahya Merkez ilçeden bolca faydalanırlar.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, geçmiş yıllarda kullanılmış bir okul vardır. Fakat şu an bu okul kullanılmamaktadır.ama en sonkı muhtar olan mehmet atasoy devlet ıznıyle okulu koydekı bır ustaya yaptırmıstır.ve suankı halı konak ısmını almıstır Köyde taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır yeni görevli atanmış ve kullanılmaya başlamıştır. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Genel olarak ihtiyaçlara cevap veren bir köy bakkalı mevcuttur. Necati isimli şahıs tarafından işletilmekte olan bakkaldan buğday ve yumurta gibi mal karşılığı (trampa) alışveriş yapma imkanı bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]