Kükürt, Kütahya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kükürt
—  Köy  —
Kütahya
Kütahya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kütahya
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 250
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0274
İl plaka kodu
Posta kodu 43000
İnternet sitesi: [2]

Kükürt, Kütahya ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının bulunduğu yerden çıkan kükürtlü su nedeniyle verildiği bilinmektedir. Köyün 1100 yıllarında Oğuzların ( Türkmenlerin ) Orta Asya göçleri sonucunda yerleşim yeri olarak kullanıldığı ve yerleşik düzen hayatının tam anlamıyla uygulamaya geçildiği bir köy olduğu bilinmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün en meşhur bilinen geleneksel yemekleri mantı, tarhana çorbası, cimcik yemeği ve tirittir. Ayrıca eskimez Osmanlı ve Türk kültürünü yansıtan önemli kültürel yönleri vardır. Köy halkının çoğu Almanya ve Kütahya merkezinde yaşamakta olup memuriyet ve iş nedeniyle Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yaşayan birçok Kükürt Köyü doğumlu insanlar vardır. Köyün cami ve çevresinde mermer sütunlar vardır. Bu sütunlardaki yazıyı okuyacak kimse olmadığından kim tarafından getirildiği bilinmemektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kütahya merkezine 31 Km. uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 154
1997 138

2012 (60)

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Kükürt köyünde ve çevresinde zengin linyit yatakları bulunmaktadır. Köy halkı tarım ve hayvancılıktan farklı olarak geçimini köyün çevresinde bulunan Seyitömer Linyit Fabrikası'nda çalışarak geçimini sağlar.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi son yıllarda yapılmıştır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]