Seri ilan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1917 öncesine ait Rusça bir seri ilan

Seri ilan genellikle gazete ve dergiler, son zamanlarda ise internet aracılığıyla yayınlanan bir tür tanıtım/reklam çeşididir. Seri ilanlar, normal reklamcılığın aksine, büyük işletme ve şirketlerin yanı sıra küçük işletme ve şahıslara da kolay ve ucuz yoldan tanıtım veya reklam yapma imkânı sağlar.

Bu reklam çeşidine seri ilan (İngilizce: classified ads) denmesinin sebebi ilanların emlak, iş, araba gibi birçok kategoride sınıflandırılmış (seri/gruplar halinde) olmasıdır.

Gazete ve dergilerde yayınlanan yazılı seri ilanlar kelime veya satır başına ücretlendirildikleri için genelde metin ağırlıklı ve az ayrıntıdan oluşmakta, daha ayrıntılı bilgi ilanı veren kişi ile e-posta veya telefon yoluyla irtibata geçildikten sonra öğrenilebilmektedir.

Gelişmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok yazılı medya aracı gibi seri ilanlar da teknolojik gelişmeler doğrultusunda öncelikle radyo ve televizyon, son yıllarda ise internet üzerinden yayınlanmaya başlamıştır. Web siteleri aracılığıyla verilen ilanlar, yazılı seri ilanların aksine bazen çok düşük ücretler karşılığında, fakat çoğunlukla ücretsiz olarak verilebilmektedir. Bu nedenle, internet üzerindeki seri ilanlar yazılı ilanlara nispeten daha uzun olmakta, daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi içermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]