Sekoya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sekoya
Sekoya ağacı şehirlerde peyzaj amaçlı da kullanılabilir
Korunma durumu

Tehlikede (IUCN 3.1)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Bölüm: Tracheophyta
Sınıf: Pinopsida
Takım: Pinales
Familya: Cupressaceae
Cins: Sequoia
Tür: S. sempervirens
İkili adlandırma
Sequoia sempervirens
(D.Don) Endl., Syn. Conif.: 198 (1847).
Sequoia sempervirens
Sahil Sekoyası Gövdesi
Sekoya ağacı yaprakları

"Sahil Sekoyası" (Sequoia sempervirens), servigiller (Cupressaceae) familyasının Sequoia cinsinden tek bir türle temsil edilen (monotipik) 120 m boy, 7 m çap yapabilen ana vatanı Kuzey Amerika olan büyük bir ağaç türü.[1]

Her dem yeşil ve dev yapılı ağaçlardır. Oldukça kalın kabukları vardır. Genç sürgünleri önce kırmızı, sonra kahverengidir.[2]

2 tip yaprakları vardır:

•Pul yaprak: Sürgünün dip ve uç kısmı ile kozalak sapında yer alan yapraklar,
•İğne yaprak: Sürgünün üzerindeki balık kılçığı şeklindeki ana yapraklar.

Kozalaklar 1 yılda olgunlaşır ve 15-20 puldan oluşur. Kozalak pulları yan kenarlarıyla kapanmıştır ve her pulun altında 3-7 tohum bulunur.

Doğal yayılış alanında 140 m'ye kadar büyür; gövde dibi çok geniş olup uca doğru daralır. Kabuk kırmızımsı kahverengi veya tarçın renginde, 15–25 cm kalınlığındadır, tacı ise dardır. Genç ağaçlarda dallar incedir, sonradan kalınlaşır ve gövdeye çevrel olarak dizilmiştir.

Yapraklar sürgünlere sarmal olarak dizilmiştir ve iki şekildedir; yan dallar üzerindeki yapraklar 1-2,5 cm uzunluğunda iki sıralı dizilmişlerdir, alt yüzlerinde iki stoma bandı yer alır. Ana sürgünlerin üzerinde yer alan yaprakların ise uzunluğu 1,5-2,5 cm olup uçları sivridir.

Erkek kozalaklar ovoid 1,5–2 mm olup sarı-yeşildir. Tohum kozalakları çok küçük, olgunlaşınca koyu kırmızımsı kahverengi, eliptik-yumurta veya yumurta şeklinde 2-3,5 x 1,2-1,5 cm'dir. Bir yılda olgunlaşan tohumlar açık kahverengi eliptik-dikdörgen şeklinde 1,5 mm uzunluğundadır. Tohum kanadı 1 mm genişliğindedir.[3]

İstanbul'da bulunan Atatürk Arbetorumunda yetişen sekoya ağaçları bulunmaktadır.[4]

Hyperion[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyanın en uzun ağacı olan Hyperion bir sahil sekoyasıdır. Bu ağaç Kaliforniya'da bulunan Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı'nda bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ dpa, Deutsche Presse-Agentur- (1 Ağustos 2022). "Hiding world's tallest tree: California creates invisible giant". Daily Sabah (İngilizce). 2 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mayıs 2023. 
  2. ^ "Sequoia sempervirens (coast redwood) description". www.conifers.org. 11 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2023. 
  3. ^ "https://www.nhm.ac.uk/discover/giant-sequoia-sequoiadendron-giganteum-worlds-biggest-tree.html". 15 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi.  |başlık= dış bağlantı (yardım)
  4. ^ "Atatürk Arboretumu". ataturkarboretumu.ogm.gov.tr. 24 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Haziran 2023.