Scranton, Pensilvanya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 11.01, 17 Ağustos 2016 tarihli sürüm (→‎Dış bağlantılar: düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Scranton
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Eyalet Pennsylvania
İl Lackawanna
İdare
 • Belediye Başkanı Christopher Doherty (D)
Yüzölçümü
 • Toplam 65,89 km² (2.544 mil²)
Nüfus
 (2010)
 • Kent
76,089
 • Metropoliten alan
563,631
Zaman dilimi [[UTCUTC-5]] (EST)
 • Yaz (YSU) [[UTCUTC-4]] (EDT)

Scranton, ABD'de Pennsylvania eyaletinin kuzeydoğu kesimindeki Lackawanna ilinin (county) merkezi (1878) kent. Lackawanna Nehri vadisinde, Pocono Dağlarının batı eteklerinde yer alır. Carbondale ve Wilkes-Barre'ı da içine alan bir sanayi kompleksinin merkezidir. Scranton-Barre Metropoliten Alanı'nın en büyük yerleşimi olan Scranton, Pennsylvania eyaletinin altıncı büyük kentidir.

1788'de Deep Hollow adıyla kuruldu. George W. ve Selden Scranton, yöredeki demir cevherini ergitmek için yüksek fırınlar kurdular. Girişim başarılı olunca 1850'de bir haddehane, bir çivi fabrikası ve bir de çelik ray tesisi işletmeye açıldı. Sonraki yıllarda antrasit ve maden kömürü sanayisi demir sanayisini geride bıraktı ve kente çok sayıda madenci yerleşti. Aynı dönemde bölgede giyim eşyası ve dantel üretilmeye başladı. Scranton, günümüzde de Nottingham dantelleriyle ünlüdür. Kentin sanayisi dokuma, giyim eşyası, elektronik donanım ve maden üretime dayanır. Kent aynı zamanda bir yayıncılık ve basımcılık merkezidir.

Kentte Scranton Üniversitesi (1888), Marywood College (1915), Lackawanna College (1894) ve Pennsylvania Eyalet Üniversitesi'ne bağlı bir yüksekokul (1921) ile işitme engelliler için bir okul vardır. Kentteki Nay Aug Parkı'nda bir hayvanat bahçesi ile minaytür bir kömür madeni bulunur. Everhart Doğa Tarihi, Bilim ve Sanat Müzesi'nde değerli kuşlardan oluşan bir koleksiyon sergilenir.

Dış bağlantılar