Sarıkamış Gölü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sarıkamış Gölü
Sarıkamış Gölü -
Konum Özbekistan, Türkmenistan
Koordinatlar 41°53′K 57°24′D / 41.883°K 57.4°D / 41.883; 57.4
Göl türü Tektonik çökel gölü
Uzunluk 125 km
Genişlik 90 km
Yüzölçümü 1,125 km²
En derin noktası 87 m
Su hacmi 12 km³
Yüzey rakımı 5 m
Yerleşimler Daşoğuz
Wikimedia Commons

Sarıkamış Gölü, aynı zamanda Sarıkamış ya da Hasım-Kamysh (TürkmenceSarygamyş köli, ÖzbekçeSariqamish ko‘li, RusçaСарыкамы́шское озеро), Türkmenistan'ın kuzeyinde yer alan göl. Gölün büyük kısmı Türkmenistan'da bir kısmı (1/4'ü) Özbekistan'da, Hazar Denizi ile Aral Gölü arasında yer almaktadır.

Dördüncü Zamanda tektonik çöküntü sonucunda üst mantonun çökmesi ile ortaya çıkmıştır. Türkmenler tarih boyunca bu gölün etrafında yer almışlardır. Göl suların azalana kadar Sarygamyş ve etrafı sığınak bölgesi olarak kullanılmıştır.Göl alanı değişkenlik gösterir. Harezm vahasından gelen suya bağlıdır. 1977'ye kadar 1.500 km² olan göl alanı, 1985'te 3,200 km² ulaştı. Bununla birlikte göl suyunun tuzluluğu binde 7'den binde 15-20'ye yükselmiştir.

Derinliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarıkamış gölü kuvaterner zamanında tektonik çökel sonucunda oluşmuş bir göl. Deniz seviyesinden 38 m alçakta bulunmakta.Golün derinliği 87 m'dir.

Gölün tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

15-17 yüzyılda Türkmenlerin çoğu gölün alanında mesken tutmaya başlamış. Çeşitli bilim adamların araştırması sonucunda Sarıkamış gölünün tek beslenme kaynağı Ceyhun nehri olduğunu ileri sürüyorlar ve bir takım araştırmalara göre Ceyhun nehrinin suyu tamamen Aral gölüne akmaya başlıyor. Bu olay 17 yüzyılda gerçekleşiyor. Zaman geçmesiyle gölde mesken tutan halk göl alanın küçülmesi kurumasıyla meskenlerini terk etmek zorunda kalmışlar. 1971 yılında Sovyetlerin tarım projelerinin gerçekleştirebilmek için Sarıkamış Gölünü besleyecek Özbekistan Horezim'den gölü besliyecek kanallar çekmişler ve böylelikle Sarıkamış Tektonik çökeli kurumadan göl halini devam ettirmekte.

Doğal yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Gölün güney kıyısında Gaplangyr milli parkı bulunmakta.Mili park 2822 km2 alan kaplamakta, memelilerin 26, kuşların 147, bitkilerin 918 türü bulunmakta.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]