Sarıgüzel, Onikişubat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Sarıgüzel, Kahramanmaraş sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sarıgüzel
—  Mahalle  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Onikişubat
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam -
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0344
İl plaka kodu
Posta kodu 46000
İnternet sitesi: [2]

Sarıgüzel, Kahramanmaraş ilinin Onikişubat ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının nereden geldiği bir hikâyeye dayanır.Yıllar önce bizim mahallenin içinden bir kervan yolu geçermiş,Suriye ve Halepden gelen kervanlar Maraş'tan yukarı Elbistan`a giderken Ceyhan nehrinin kenarından uzun bir yol sürerek gelirler ve çok yorulurlarmış.Burada kısık adında meşhur bir dar geçit var eskiden yol kesiciler buraya pusu kurar ve soygun yaparak geçim sağlarlarmış.Yorgun argın gelen kervan sahipleri bizim mahallede bir adamın bahçesinde biraz nefes alır dinlenir ve öyle yola koyulurlarmış.İşte bu adam dediğimiz kişi sıradan bir adam değilmiş.Bu adam itibarlı yiğit ve eşkiyaların korktuğu bir zatmış.Burada herkes güvende sayılırmış.Ama bu adamın adını kimse bilmezmiş.Yalnız bu adam çok temiz ve çok güzel giyinirmiş.Bu alışkanlık mahallede hala devam ediyor.Eskiden insanlar kuşak bağlar şalvar giyer ve başlarına sarık sararlarmış.Bizim kahramanımız ise bu sarığı herkesten daha güzel sararmış.Kervancılar ise adını bilmedikleri bu adama "sarığı güzel adam" derlermiş.Bu adamın yaşadığı yer, gel-zaman git-zaman sarığı güzel'in yeri adını almış.Tabii ki bu ağızdan Sarıı Gözel gibi söylenirmiş.Bizim mahallenin adı bundan sonra Sarııgözel'in mahallesi olarak anılmaya başlanmış.Bu isim zamanla Sarıı gözel, Sarıı Özel ,Sarozel,Sarözel,Sarıı Güzel gibi isimlerlede anılmış ve sonunda SARI ve GÜZEL kelimelerinin birleşmesiyle SARIGÜZEL olarak yazıya geçmiş.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Sarıgüzel Köyü; Kuzdere, Çakı, Payamlı(Bademli), Ekizce obalarından ve Mollahasanlar,Gürbük,Fakılar,Darlık ve Yastılar mezralarından oluşmaktadır. Çok engebeli ve obaların birbirine uzak olduğu bir coğrafyada kurulmuştur. Bütün obaların halkının tamamı Yörük Türkmenleri kökenlidir. Halkının geçim şartları oldukça kısıtlıdır. Bundan dolayı sürekli göç vermektedir. ekonomisi bağcılık ve ceviz üretimi üzerinedir. Az miktarda hayvancılık da yapılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş merkezine 105 km uzaklıktadır.Zeytin ılıcası kaplıcalarının kuzeyinde yer alır. En yakın dağ Berit dağıdır.Ceyhan nehri köy sınırından geçer.

Komşu Köyler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kertmen,Hacınınoglu,Hacıbudak,Kabaktepe ve Payamlı mahallesi komşu köylerdir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2012 970
2007
2000 1570
1990 1704
1985 2038

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık evi vardır ancak sağlık ocagi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yolun 60 km asfalt geri kalani toprak olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Web Siteleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]