Büyüksır, Onikişubat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Büyüksır
—  Mahalle  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Onikişubat
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.261
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0344
İl plaka kodu
Posta kodu 46000
İnternet sitesi: [2]

Büyüksır, Kahramanmaraş ilinin Onikişubat ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bilgi yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, bir Türk mahallesidir. Bölgeye özgü bütün kültürel özellikleri taşımaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş merkezine 51 km. uzaklıktadır. Dört ayrı mahalleden oluşmuştur: Kavak, Siteler (Kaş-Bahçealanı), Güney ve Dağobası. Köy aşağıdan yukarıya genişleyen ve genişledikce de engebeleşen bir yapıya sahiptir. Dağları iğne yapraklı ağaçların çoğunlukta olduğu geniş ormanlarla kaplıdır. Mahallenin giriş ve çıkışında (doğu-batı yönünde) birer dere bulunmaktadır. Doğusunda Bahçe Deresi, Batısında daha büyük ve azğın Daz Deresi. Bu azğın dere, kimi yerlerde aşılmaz olan kanyonlar oluşturmuştur. Ayrıca Ceyhan Nehri geçmekte olup, üzerine Sır Barajı kurulmuştur. Mahallenin diğer bir coğrafi özelliği ise ilin en yüksek ikinci dağı olan Uludaz Dağı'nı sınırlarında barındırmış olmasıdır. Şehir Merkezi ile birçok köy arasında bağlantı noktası alan mahallesimüz Sır Barajı ve Berka Barajı'nın kurulması ile bu özelliğini büyük oranda kaybetmiştir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Sır Barajı'nın kurulması mahallenin iklimini büyük oranda değiştirmiştir, 500 mt ra^kımdan 2300 mt ra^kıma kadar yerleşim yeri içerisinde birçok meyve çeşidi yetişir, elma, ayva, fındık, nar, hurma, armut, zeytin v.s birçok meyve ağacı yetişiyor. Bitki örtüsü alt kesimlerde maki üst kesimlerde iğne yapraklı ormanlardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 1261
1997 1114

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım, hayvancılık,arıcılık ve balıkçılığa dayalıdır.Köy Nüfusunun büyük çoğunluğu geçimini köy dışında çalışarak temin etmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede taşımalı eğitim veren bir ilköğretim okulu ve beşinci sınıfa kadar eğitim veren bir ilkokul, dört camii mevcuddur. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. Ancak kanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır. Elektrik, sabit Telefon ve Ceptelefonu şebekeleri mahallesimüzde bulunmaktadır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, haftanın $2er günü gece saat 24.00'e kadar şehirmerkezine ulaşım imkânı bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]