Dereboğazı, Onikişubat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dereboğazı
—  Mahalle  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Onikişubat
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Rakım 2.700 m (8.858 ft)
Nüfus (2012)[1]
 - Toplam 1.809
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0344
İl plaka kodu 46
Posta kodu 46100
İnternet sitesi: Yerelnet

Dereboğazı, Kahramanmaraş ilinin Onikişubat ilçesine bağlı bir Mahalle dir. 2014 yerel seçimlerinden sonra mahalle olmuştur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adı köye bağlı dereden gelmektedir. Bu derenin birçok köye sulama yönünden faydaları olduğu için dere boğazı adı verilmiştir. Mahallenin sakinleri aslında bu bölgeyi ilk yılarda Kahramanmaraş Merkezden gelerek yazlık bağ evi olarak kullanmışlar ve daha sonraları yazlı-kışlı ikamet edilmeye başlanmıştır. Köy Kadılı ve Dereboğazı şeklinde iki ayrı obadan oluşmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Dereboğazı şehre yakın bir konumdadır sır barajının yapılmasıyla beraber şehir ile baraj arasındaki yol üstleri hareketlenmiştir.köy halkı dağ eteklerinde yol kenarlarına yerleşip şehirle daha yakın ilişki kurmuştur.

Mahallede bulunan iki tane yurt ile çevre köylerden gelen öğrencilere barınma imkânı ve daha güzel okuma imkânı verilmektedir.

Dereboğazı Kadılı Atatürk İlköğretim Okulu ve Dereboğazı Yenioba İlköğretim okulu olmak üzere iki okulu mevcuttur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş merkezine 31 km uzaklıktadır. Ulaşım imkânı çok kolaydır. Yolun sonu sır barajıdır. İnciriyle meşhurdur. Özellikle sarı inciri ve bardak inciri mahallenin en meşhur incirleridir.suları şifalıdır. Şeker hastaları ve kalp hastaları için rahatlatıcı etkisi vardır. Bu sularda yapılan banyolar soft etki bırakır. Suların tadı hafif acımsıdır ve ellerde kayganlık etkisi bırakır.Dereboğazına ait Yavşan yaylası 15.12.2009 Tarihli Çevre Ve Orman Bakanlığının olurları ile TABİAT PARKI ilan edilmiş olup Kahramanmaraş'ın önemli mesire yerlerindendir. Bu parka ulaşmak için Kahramanmaraş DEREBOĞAZI mahallesi üzerinden 7 KM daha gitmek gerekir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kahramanmaraş şehrine yakın ve yükseltisi az ( 700 m.civarında)olmasına rağmen kışın kar yağışları biraz daha fazladır.Yükseltinin kısa mesafede değişmesi, kısa mesafede klimatik özellikleride etkilemekte buna bağlı olarak da bitki türleri değişmekte ve çeşitlenmektedir.Dereboğazı'nın en ilginç özelliği rüzgarıdır. Tam bir boğaz olduğu için yazın en sıcak günlerinde dahi rüzgârı dinmez.Nur Dağlarının en kuzey ucunda bulunan Ceyhan vadisindeki lokal yüksek basınç alanınından alçak basınç alanına doğru oluşan bir akımdan dolayı rüzgar yazın sürekli olarak esmektedir. Lâkin bu rüzgâr kendini ilk bahar ve sonbahar aylarında dinlenmeye alır.Hakim rüzgar yönü batı sektörlüdür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2012 1809
2011 1.750
2000 1.518
1990 1.623
1985 1.472

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi merkezde bulunan fabrikalarda çalışmaya, yöresel nakış, dikiş, tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca dağlık bir bölge olduğu için tarım alanlarının az olması sebebi ile insanlar ticarete yönelmiş ve çeşitli sektörlerde faaliyet göstermektedirler.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur fakat PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur ama sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köy içindeki yol parke taş döşelidir. Mahallede elektrik ve sabit telefon ve 2 adet internet kafe vardır. Dereboğazı Yardımlaşma ve Dayanışma derneği bünyesinde 3 Adet spor kulübü (futbol,güreş,tekvando ve judo)vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]