Kürtül, Onikişubat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kürtül
—  Mahalle  —
Kürtül mahallesi
Kürtül mahallesi
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Onikişubat
Coğrafi bölge Akdeniz
Nüfus (2012)[1]
 - Toplam 2.529
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0344
İl plaka kodu
Posta kodu 46000
İnternet sitesi: [2]

Kürtül, Kahramanmaraş ilinin [[OnikiŞubat ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekinözü ilçesinden gelmektedir. Oğuzların Avşar aşiretinin Kürtül koluna mensuptur. Maraş Türkmenleri olarak bilinir. Bu obaya bağlı ailelerin bir kısmı Rumeli'ye gönderilerek Bulgaristan'ın Kırcaali iline bağlı Kırtılı mahallesine de yerleştirilmiştir.

Kürtül[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğuz Avşar boyu gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Beldenin yöresel çorbaları; Tirşik Çorbası, Tarhana çorbası, Dövmeli Mercimek Çorbası, Paça. Yöresel köfteleri; Simit, Kısır, İçli, Suluyağlı ve Ekşili köfteleridir. Yöresel Pilav ve Börekleri; Bulgur pilavı, Döğme aşı, Tavuklu pilav, Patatesli Börek, Çökelekli börek, Bayram çöreğidir. Yöresel Tatlıları; Bastık, Pestil,Kırma, Hapısa, Gün pekmezi.

Coğrafi yapı ve ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Belde, Kayseri-Kahramanmaraş yolu üzerinde bulunmaktadır. Kahramanmaraş'a 20-25 kilometre uzaklıktadır. Bu nedenle şehir merkeziyle ulaşım imkânı oldukça kolaydır.

Kahramanmaraşın batısında olan, Kürtül Kasabası; kuzeyde Suçatı ve Mimarsinan köyleri, güneyde Orhangazi ve Köseli köyleri, doğuda Hasancıklı ve Bulutoğlu köyleri, batıda ise İsmailli mahallesi ile çevrili olup, çok geniş bir yüzölçüme sahiptir. Kasaba genelde tepelik bir arazi yapısına sahip olduğundan, kasabanın mahalleleri tepeler üzerine kurulmuştur. Tarıma elverişli düzlükler az olduğu için engebeli arazi yapısına uygun kuru tarım yapılmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldenin iklimi;Kışları yağışlı, yazları sıcak ve kuraktır. Sıcaklık, kışın 0 derecenin altına düştüğü zamanlar olur. Yazları ise 35°-40° dereceye kadar yükselir. Çevredeki baraj sayısının artması genel olarak beldenin nemlilik oranını arttırmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre beldenin nüfus verileri
2015 2506
2012 2.529
2011 2.508
2010 2.546
2009 2.622
2008 3.047
2000 2.734
1997 2.630
1990 2.260

Belediye seçimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldede mahalli seçimlerde belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre belediye başkanları, seçilmiş olduğu parti ve oy oranları

Seçim Yılı Belediye Başkanı Seçildiği Parti Oy Oranı (%)
2009 MEHMET UZUN ADALET VE KALKINMA PARTİSİ 43,50
2004 MEHMET AKGÜL DOĞRU YOL PARTİSİ 37,71
1999 MEHMET UZUN BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ 29,18
1994 ASLAN DEMİR REFAH PARTİSİ 42,49

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kürtül'de halkın temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Halk çiftçilik, hayvancılık ve inşaat işleri ile uğraşır. Tarım arazisi sulama imkânına sahip olmadığından, genelde buğday, arpa, mercimek, nohut vs. tarım ürünleri yetiştirilmektedir. Sulu tarımın yapılamaması, verimin düşük, tarımdan sağlanan gelirin ise az olmasına neden olmaktadır.

Tarımda yılda tek ürün alınması, emeğin fazla gelirin az olması nedeniyle, inşaat işleri, şehir içi ve şehirler arası nakliye işleri vs. belde halkının son yıllarda en önemli geçim kaynakları olmuştur.Son zamanlarda bağcılık ve zeytincilik artarak ön plana çıkmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldenin 4 adet ilköğretim okulu ve içme suyu ve kanalizasyon şebekesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Beldeye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]