Sarıarka

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sarıarka - Kuzey Kazakistan Bozkır ve Göller
UNESCO Dünya Mirası
Astana-steppe-7748.jpg
Konum  Kazakistan
Kriter Doğal: ix,x
Referans 1102
Tescil 2008 (32. oturum)
Bölge Asya-Pasifik

Sаrıаrkа - Kuzey Kazakistan Bozkır ve Göller, (Kazakça: Сарыарка, Sаrıаrkа veya Sarıarqa) olarak bilinen Kazakistan yüksek bir arazi parçasıdır ve UNESCO[1] tarafından 7 Temmuz 2008 tarihinde yazılı olarak Kazakistan doğa dünya mirası alanı tayin edilmiştir[2].

Bu alan Naurzum Resmi Doğa Koruma alanı (Kostanay Eyaletinde) ile Korğalcın Resmi Doğa Koruma alanından (Akmola Eyaletinde) oluşmaktadır. Bu iki koruma alanı sulak alanı içerir ki, Afrika, Avrupa ve Güney Asya'dan gelen göçmen kuşlar için önemli bir mola yeridir. Pek çok tehlike altındaki türler de dahil olmak üzere ortalama sayıları 15-16 milyonu bulan kuşlar, bölgeyi bir beslenme alanı olarak kullanırlar[3]. Akmola Eyaletine bağlı Korğalcın ili (Kazakça: Қорғалжын ауданы, Qоrğаljın avdаnı[4]) toprakları içindeki Korğalcın Doğa Koruma alanında, özellikle pembe flamingolar ilgi çekicidir. Alan, aynı zamanda Kazak bozkırlarında yaygın bulunan marmotlar, kurtlar da dahil olmak üzere, nesli tehlike altında olan sayga (Saiga tatarica) gibi yaban hayata ev sahipliği yapar[5].

Korğalcın doğa koruma sahası, kurakçıl otsu bitkilerden oluşan, ağaçsız ve bir sulak alan cennetidir. Korğalcın ve Tengiz göllerinde, yenilebilir türler dahil, balık açısından zengindir. Bunlar altın ve arjantin havuz balığı, Leuciscus idus, turna, kadife, levrek ve kızılgöz gibi balık türleridir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kazak-Uplands 9 Haziran 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Britannica Online. Erişildi 09.06.2010 (İngilizce)
  2. ^ "Twenty-seven new sites inscribed" 23 Nisan 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. UNESCO. Erişildi 09.06.2010 (İngilizce)
  3. ^ "Eight new natural wonders for the World Heritage List" 3 Ekim 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Uluslararası Doğa Koruma Birliği (İngilizce)
  4. ^ Subdivisions of Kazakhstan 3 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Kazakça) (Rusça)
  5. ^ "Korgalzhyn State Nature Reserve 2 Mart 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]