Kızılgöz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kızılgöz
Blausteinsee Tierwelt 03.jpg
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 2.3)
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Teleostei
Takım: Cypriniformes
Familya: Cyprinidae
Cins: Rutilus
Tür: R. rutilus
İkili adlandırma
Rutilus rutilus
Linnaeus, 1758

Kızılgöz (Rutilus rutilus), sazangiller (Cyprinidae) familyasına ait bütün Avrasya'da yaygın olan bir tatlı su balığı türü.

Kızılgöz su kalitesine fazla önem vermez ve bu yüzden bazı kirlenmiş göllerde ya da ırmaklarda bile hala sağlıklı bir yaşam sürdürmeye devam eder. Hatta ırmakların denize aktığı bölgelerde denizin acı suyunda bile bulunur. 25 ila 45 cm uzunluğa ve 1,5 kilo ağırlığa kadar varabilir. Gümüşümsü renkte vücudu, beyaz renk karnı, kızıl renkli gözleri ve yüzgeçleri vardır. Birbirlerine benzerliklerinden dolayı kızılgöz ile kızılkanat sık karıştırılırlar. Bu ikisini birbirinden ayrıt edebilmek için sırt ve karın yüzgeçlerine bakmak gerekir. Kızılgözün sırt ve karın yüzgeçleri aynı seviyede bulunur, ama kızılkanadın karın yüzgeci sırt yüzgecinden daha geridedir.

On exhibition Subaqueous Vltava in Prague

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Kızılgöz hafif çürümüş bitkiler, su bitkileri, plankton, solucan, böcek larvaları, böcekler, küçük salyangozlar ve midyeler ile beslenir.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Rutilus cinsinin alt türleri şunlardır:

  • Rutilus pigo virgo: Rutilus rutilus'dan tek farkı pullarının daha küçük olmasıdır.
  • Rutilus frisii meideringi: Alp dağları'nın göllerinde ve ırmaklarında yaşar, çok küçük pulları vardır ve boyu 55 cm olabilir.