İçeriğe atla

Santa Clara Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Santa Clara Muharebesi
Küba Devrimi

Muharebenin ardından Che
Tarih28 Aralık 1958 - 1 Ocak 1959
Bölge
Sonuç Kesin 26 Temmuz Hareketi zaferi
Taraflar
26 Temmuz Hareketi Batista rejimi
Komutanlar ve liderler
Ernesto Che Guevara
Roberto Rodriguez (ölü)
Albay Joaquin Casillas  (ölü)
Polis Şefi Cornelio Rojas  (ölü)
Güçler
340 gerilla 3900 asker
Kayıplar
Bilinmiyor 2900 esir

Santa Clara Muharebesi, Küba Devrimi sırasında 1958 yılı Aralık ayında Ernesto Che Guevara komutasındaki 26 Temmuz Hareketine bağlı gerillaların Fulgencio Batista birliklerine karşı savaşarak Santa Clara kentini ele geçirdiği muharebeyi anlatır. Şehrin düşmesinden 12 saat sonra diktatör Batista Küba'dan kaçmış[1] ve Fidel Castro birlikleri tüm ülkede kesin zafer kazanmış, Küba Devrimi ilan edilmiştir.

1958 yılı Temmuz ayındaki La Plata Muharebesindeki ağır mağlubiyetinin ardından Batista Ağustos ayında Las Mercedes Muharebesinde Fidel Castro birliklerini tamamen ortadan kaldırmaya yönelik bir saldırı başlatır ancak başarısız olur. Batista kuvvetlerinin ateşkese razı olmasının ardından Castro tüm cephelerde taarruz emri verir. Aralık ayında Yaguajay Muharebesinde Camilo Cienfuegos komutasındaki gerillalar çok önemli bir Batista tahkimatını ele geçirirler. İlerleyen birliklerin bir sonraki hedefi Santa Clara'dır.

Ernesto Che Guevara komutasındaki 26 Temmuz Hareketine bağlı birlikler Camajuani üzerinden şehre yaklaşırlar. Şehirden önceki Caibarién kasabasında coşkulu halk tarafından memnuniyetle karşılanırlar. Bölgedeki askeri garnizondaki askerler direniş göstermeden kaçarlar. Gerillalar 28 Aralık sabahının ilk saatlerinde şehrin dış mahallesindeki üniversite kampüsüne ulaşırlar. Şehirdeki direnişi örgütleyen Albay Casillas Lumpuy'a başkentten destek için bir zırhlı tren gönderilir. Çatışmalar sırasında şehre gelen zırhlı tren bir karargâh olarak da kullanılmaktadır. Şehrin merkezinde ise gerillalara destek veren halk molotov kokteyli ile askerlere saldırır. Şehirdeki 31. Alay kışlası da kuşatılmış ve gerilla komutanı Rolando Cubela tarafından sıkıştırılmaktadır. Bu aşamada zırhlı trenin ele geçirilmesine yoğunlaşan Che, tarım fakültesinden alınan buldozerlerle rayları bozar. Hareketsiz kalan ve yoğun ateş altındaki zırhlı tren içindeki komutanlarla teslim şartları görüşülmeye başlanır. Trendeki moralsiz erler ise gerillalarla temas kurunca direnişleri kırılır. tren kısa sürede ele geçirilir ve içindeki 350 subay ve asker esir alınır. Trendeki çok miktarda cephane hem gerillalara önemli bir destek sağlamış olur hem de birliklere yeni katılan köylülerin silahlanmasına yarar. Kazanılan zafer Radio Rebelde aracılığıyla tüm ülkeye duyurulur. Batista yanlısı gazetelerin yenilgiyi örtbas etme girişimleri başarısız olacak ve Batista'nın kaçış süreci başlayacaktır. Zırhlı trenin ele geçirildiği haberleri üzerine şehirdeki noktasal direnişler de teslim alınır. Muharebenin geçtiği ve zırhlı trenin ele geçirildiği yerde bugün bir açık hava müzesi ve anıtlar bulunmaktadır.

  1. ^ 2 Ocak 1959 tarihli 22 Aralık 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. The Guardian haberi 29 Mayıs 2013 tarihinde erişilmiştir

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]