Huber Matos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Huber Matos, 2011

Huber Matos (26 Kasım 1918, Yara, Küba - 27 Şubat 2014 Miami, Florida, ABD), Fulgencio Batista rejiminin devrilmesi için mücadele eden Kübalı devrimci. Yoğunlukla Sierra Maestra'da faaliyet gösteren Fidel Castro'nun 26 Temmuz Hareketinin komutanlarındandı. İktidarın alınmasından sonra oluşan hükûmetin marksist ilkeleri benimsemesini protesto ettiği için tasfiye edilmiş ve 20 yıl (1959-1979) hapis kalmıştır. 1979 yılında salıverildikten sonra ABD'ye gitmiş ve Küba hükûmetine karşı olan muhalefete katılmıştır.

Küba Devrimindeki yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

Matos, Oriente eyaletindeki Yara kentinde dünyaya gelir. Manzanillo'da öğretmenlik yapar, aynı zamanda küçük bir pirinç tarlasının sahibi konumundadır. Milliyetçi parti olan Ortodoks Parti'ye katılır. Burada genç ve başarılı bir avukat olan Fidel Castro ile tanışır.

Gerilla mücadelesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Batista'nın 10 Mart 1952 darbesiyle iktidarı almasının ardından parti içinde oluşan direnişe katılır. Çok geçmeden Kosta Rika'ya geçer. Batista'ya karşı silahlı mücadele başlatıldığı zaman Sierra Maestra ile de temas halindedir. Kosta Rika hükûmetinin 26 Temmuz Hareketini desteklemesini sağlayarak mali ve lojistik destek bulur. 31 Mart 1958 günü Castro gerillalarına 5 ton uçak kargo dolusu silah ve cephane ulaştırır. 8 Ağustos 1958 tarihinde Matos'a komutan rütbesi verilir. Komutasındaki müfrezeye Antonio Guiteras[1] adı verilir. Küba Devriminin son aşamasındaki Santiago de Cuba harekâtında savaşır. 1959 yılı Ocak ayında Fidel Castro ile birlikte başkent Havana'ya giren ekip içindedir. 11 Ocak günü Matos Camagüey eyaleti komutanlığına getirilir.

Tasfiye[değiştir | kaynağı değiştir]

1959 yılı Temmuz ayı içinde Camagüey'de yaptığı bir konuşmada Matos, devrimci iktidarın seçtiği yoldan memnun olmadığını şiddetli bir anti-komünist söylemle vurgular. Dönemin başbakanı Fidel Castro ile aralarında yoğun bir tartışma yaşanır. Tartışmaya Cumhurbaşkanı Manuel Urrutia Lleó de katılır.[2] 3 Ocak - 18 Temmuz 1959 tarihleri arasında görev yaptıktan sonra tasfiye edilen cumhurbaşkanının yerine Osvaldo Dorticós Torrado gelir.[3] Gelişmeler üzerine Matos da istifasını verir. Toprak Reformu sırasında Castro ile Matos Havana'daki Hilton Oteli'nde[4] bir araya gelirler ve Castro Matos'u istifadan vazgeçirir. 19 Ekim günü Matos Castro'ya ikinci bir istifa mektubu yazar ve Küba halkını uyarma görevinden bahseder. Bunun üzere Castro Camilo Cienfuegos'u Matos'u tutuklaması için gönderir. Cienfuegos, Matos ve ekibini tutukladıktan sonra Havana'ya dönüş yolunda geçirdiği uçak kazasında hayatını kaybeder. Matos'un CIA ile temas olduğu ve bir karşı-devrim planladığı öne sürülür.[5] Matos'un tutuklandığı gün Miami'de bulunan Castro muhalifi eski hava kuvvetleri komutanı Pedro Luis Díaz Lanz Havana semalarından bildiri atarak tüm komünistlerin iktidardan çekilmesi çağrısı yapmıştır. Matos ile ilgili karar veren evrimci iktidar infaz edilmesindense hapse atılması yönünde görüş bildirir. 11 Aralık 1959 günü başlayan duruşmasında vatana ihanet ve ayaklanmaya teşebbüs suçlarından 20 yıla mahkûm edilir. Zor koşullarda cezasını tamamlayan Matos 21 Ekim 1979 günü tahliye edilir.

Sonraki hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Matos, Küba'yı 1960'lı yıllarda terk etmiş olan ailesiyle Kosta Rika'da bir araya gelir. Daha sonra halen oturmaya devam ettikleri Miami'ye geçerler. Matos ve oğlu Huber Rogelio Matos Araluce[6] Miami'deki Küba karşıtı muhalefete aktif bir şekilde destek vermeye başlar. 2014 yılında Miami Florida'da 95 yaşında ölmüştür.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Antonio Guiteras (1906-1935), suikast sonucu öldürülen Kübalı solcu siyasetçi
  2. ^ Urrutia'nın en çok Batista'dan devralınan cumhurbaşkanının yıllık 100 bin dolar olan maaşının kesilmesine içerlediği öne sürülür
  3. ^ 18 Temmuz 1959 - 2 Aralık 1976 tarihleri arasında görev yapar
  4. ^ Otelin bugünkü adı Hotel Tryp Habana Libre dir
  5. ^ Bu dönemin ardından yürütülen gizli faaliyetler Domuzlar Körfezi Çıkarmasına varacaktır.
  6. ^ Matos'un oğlu 1993 yılında Miami'deki Florida Medical & Diagnostic Center Inc. adlı paravan firma sayesinde 3.3 milyon dolarlık bir yolsuzluk işine bulaşır. Kosta Rika vatandaşı olduğu ve bu ülkede bulunduğu için ABD mahkemelerinden kaçar.
  7. ^ İlgili 27 Şubat 2014 2 Ocak 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. tarihli BBC haberi (İngilizce) 14 Kasım 2014 tarihinde erişilmiştir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]