Radio Rebelde

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Radio Rebelde
Kuruluş 24 Şubat 1958
Sahibi Küba Hükümeti
Formatı çeşitli müzik ve haber
Dil İspanyolca
Slogan ¡Aquí Radio Rebelde![1]
Genel merkez Havana
Yayın alanı Uluslararası ve yerel
Websitesi www.radiorebelde.cu
Dinlenebilirlik
Frekanslar 60-metre bant 5.025 MHz

Radio Rebelde Küba kaynaklı İspanyolca yayın yapan radyo kanalıdır. günde 24 saat yayın yapan kanalda ulusal ve uluslararası müzik, haberler ve canlı spor müsabakaları yayını yapılır. Küba Devrimi sürecinde 1958 yılında Ernesto Che Guevara tarafından Sierra Maestra'da kısa dalga üzerinden yayın yapacak şekilde kurulmuştur. Kuruluş amacı Fidel Castro liderliğindeki 26 Temmuz Hareketinin tanınması ve desteklenmesi olmuştur.

Küba Devrimindeki yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Radyo yayını Ernesto Che Guevara tarafından 1958 yılı Şubat ayında başlatılır. Guevara, radyonun gizli CIA harekâtlarında nasıl kullanıldığını ve ne kadar güçlü bir araç olduğunu Guatemala'da[2] gördüğü için yayını başlatır. Elektrik jeneratörü ve radyo ekipmanının sağlanmasıyla beraber gizli karargâhtan yayınlar başlar. İlk yayınlar, geleceğin içişleri bakanı Luis Orlando Rodríguez tarafından yapılır.

Burası Radio Rebelde, Sierra Maestra'nın sesi. 20 metre banttan her gün akşam saat 5 ve 9'da tüm Küba'ya yayın yapıyoruz. Ben radyo sorumlusu Yüzbaşı Luis Orlando Rodriguez

İlerleyen dönemde Miami'den harekete katılan Carlos Franqui yayın sorumluluğunu alacak ve radyonun yeri Castro'nun La Plata'daki karargâhına taşınacaktır. Radyo yayınları yoğun hükûmet sansürüne karşı direnişin çok önemli bir iletişim kanalı olur. Fidel Castro ile yapılan uzun röportajlar ve yayınlanan haberler Küba'nın farklı bölgelerindeki direniş grupları arasında eşgüdümü sağlar. Devrimin son aşamasında Küba çapında işleyen 32 radyo istasyonu bulunmaktadır.

Günümüzdeki durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde Radio Rebelde FM bandında 44 vericiyle adanın %98'lik kısmını kapsayan yayın yapmaktadır. 60-metre banttan 5.025 MHz kısa dalga yayınına ek olarak 540, 550, 560, 600, 610, 620, 670, 710 ve 770 frekanslarında da AM bandında hizmet vermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Burası Radio Rebelde!
  2. ^ Guatemala'da seçilmiş devlet başkanı Jacobo Arbenz Guzmán 1954 yılında CIA tarafından düzenlenen darbeyle devrilmiştir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]