İçeriğe atla

Vibia Sabina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vibia Sabina Büstü, (Prado, Madrid)
İmparatoriçe Sabina'ya ait Aureus kategorisinde olan antik sikke. Ön yüzde Sabina büstü, sakalının olmaması dışında yüz tam olarak imparator Hadrian'a aittir. Ön yüzde soldan sağa DIVA AVG SABINA - Diva Augusta Sabina | Kutsal ve muhterem [Vibia] Sabina lejantı. Sikke arka yüzde Sabina, Jüpiter'in kartalı üzerinde göğe yükseliyor. Soldan sağa CONSECRATIO - Consecratio | Consecration | Kutsama lejantı.

Vibia Sabina (86 civarı - 136 ya da 137) Roma İmparatoriçesi ve Roma İmparatoru Hadrianus'un karısı ve kuzeni. 86 yılı civarında, İmparator Trajan'ın yeğeni Salonina Matidia ve Konsül derecesinden Lucius Vibius Sabinus'un kızı olarak doğdu. Sabina, büyükannesi, annesi ve kız kardeşi Matidia Minor ve üvey kızkardeşleri gibi Trajan ve karısı Pompeia Plotina'nın evinde onların himayesinde büyüdü.

100 yılında İmparatoriçe Pompeia Plotina'nın ricasıyla, 117 yılında büyük amcası Trajan'ın yerine geçecek olan Hadrianus ile evlendi. Sabina'nın annesi de Hadrianus'a düşkündü ve kızıyla evlenmesine izin verdi.

Çocukları olmadı ve mutsuz bir evlilik yaptılar. Sabina güçlü ve özgür tabiatlıydı, inançları evlilikte imparatorla pek uyuşmadı. Sabina, Hadrianus'un köle oğlanlarından biriyle ilişki yaşadı.

128'de Augusta unvanıyla ödüllendirildi. 136 ya da 137'de kocasından önce, bilinmeyen bir nedenle öldü. Hadrianus'un onu zehirlediği yönünde söylentiler olsa da bunu ispatlayan yeterli delil yoktur.

İmparator ile karısı arasındaki kapalı kapılar ardındaki ilişkinin niteliği ne olursa olsun imparatoriçe Sabina her zaman saygı görmüştür. Kocasıyla anlaşamadığı her şeye rağmen imparatoriçe Sabina, İmparatoriçe rolünü oynamış ve Roma'da güçlü bir figür olarak kalmıştır. Vibia Sabina, imparator Hadrianus'a imparatorluk gezilerinde eşlik etti ve Mısır'da Julia Balbilla'nın şiirlerinde hem kocasıyla birlikte hem de tek başına övüldü. 128'de kendisine Augusta ünvanı verildi. MS 137 civarındaki ölümüne kadar imparatoriçe ünvanını elinde tutmuştur. Sabina 137'de öldüğünde, Hadrianus onu tanrılaştırdı. Bu, imparator Hadrianus'un sevgisinin bir göstergesi olarak değil, hükümdarlığı için öneminin bir göstergesiydi.