İçeriğe atla

Sankt-Peterburg Devlet Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sankt Peterburg Devlet Üniversitesi
Санкт-Петербургский государственный университет Sankt-Peterburgskiy gosudarstvennıy universitet
SloganHic tuta perennat
Kuruluş1724
TürDevlet üniversitesi
RektörNikolay Kropaçev
BaşkanLiudmila Verbitskaya
KonumSankt-Peterburg, Rusya
Nobel ödülleri7
Web sitesiwww.spbu.ru
Saint Petersburg Devlet Üniversitesinin Saint Isaac Katedrali'nden görünümü (Mayıs 2012)

Sankt Peterburg Devlet Üniversitesi, Sankt Peterburg şehrinde 1724 yılında Çar Büyük Petro tarafından kurulmuş Rusya'nın en eski eğitim kurumlarından biridir. Bir "üniversite" olarak 1821-1914 arasında Sankt Peterburg İmparatorluk Üniversitesi, 1914-1918 arasında Petrograd İmparatorluk Üniversitesi, 1918-1924 arasında Petrograd Devlet Üniversitesi, 1924-1991 arasında Leningrad Devlet Üniversitesi adlarını taşıdı. 1991'de Sovyetler Birliği'nin tasfiyesinden sonra şimdiki adını aldı.

Üniversite 1944 yılında Lenin Nişanı'yla, 1969 yılında ise Emekçi Kızıl Bayrak Nişanı'yla mükafatlandırıldı. Mezunlarının arasında yedi Nobel Ödülü sahibi vardır.

Ünlü mezunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Rus devrimci ve Sovyetler Birliği'nin kurucusu Vladimir Lenin de mezunlardan biriydi. Rusya Başbakanları Pyotr Stolıpin ve Dmitri Medvedev, Rusya'nın mevcut başkanı ve eski başbakanı Vladimir Putin ve Litvanya'nın eski başkanı Dalia Grybauskaitė de bu üniversiteden mezundur.

Üniversitenin sekiz mezunu Nobel Ödülü sahibidir: Ivan Pavlov (Fizyoloji ve Tıp, 1904), İlya Meçnikov (Fizyoloji ve Tıp, 1908), Nikolay Semyonov (Kimya, 1956), Lev Landau (Fizik, 1962), Aleksandr Prohorov (Fizik, 1964), Wassily Leontief (Ekonomi, 1973), Leonid Kantoroviç (Ekonomi, 1975) ve Joseph Brodsky (Edebiyat, 1987). Mezunlardan Grigori Perelman ve Stanislav Smirnov, Fields Madalyası ile ödüllendirilmiştir.

St-Petersburg Devlet Üniversitesi'ne bağlı akademisyenler arasında Leonhard Euler, Mihail Lomonosov, kimyager Dmitri Mendeleyev ve matematikçi Aleksandr Aleksandrov bulunmaktadır. Ayrıca fizikçiler Vladimir Fok, Leonid Frankfurt, Lev Pavlovich Rapoport, Elena Besley, Boris Rosing, astrofizikçi Viktor Ambartsumyan, botanikçiler Vladimir Komarov ve Vladimir Sukachev, fizyologlar Ivan Sechenov, Kliment Timiryazev, filozof ve sosyolog Georges Gurvitch ve Pitirim Sorokin, tarihçiler Mahapandit Rahul Sankrityayan, Yevgeny Tarle, Grigor Areşyan ve Boris Grekov, filologlar Aleksandr Blok, Leo Klejn, Ivan Turgenev, Ilia Chavchavadze, Lev Shcherba, Vladimir Propp, Viktor Zhirmunsky, oryantalistler Vasily Struve, Hovsep Orbeli, Boris Piotrovsky, sanatçılar Nicholas Roerich ve Zare Yusupova ve besteci Igor Stravinsky bu üniversiteden mezundur.

Amerikalı romancı Ayn Rand, 1920'den 1924'e kadar üniversiteye devam etmiş ve tarih bölümünden onur derecesiyle mezun olmuştur. Ukraynalı milliyetçi ve yayıncı Dmytro Dontsov, 1900'den sonra bir süre üniversitede hukuk eğitimi almıştır.

Dördüncü Dünya Satranç Şampiyonu Aleksandr Alehin ve 2 kez Sovyet Satranç Şampiyonu Grigory Levenfish ile Olimpiyat şampiyonu boksör Gennadiy Shatkov da bu üniversiteden mezun olmuştur. Matematik ve Mekanik Okulu öğrencisi Joseph Shor, Ostap Bender'in başlıca öğrencisi olarak bilinir.

Eş üniversiteler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Greifswald Üniversitesi Almanya
  • Ching Yun Üniversitesi Tayv
  • Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi (Belarus)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]